check them out
Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Vyhledávání

Růst děložní sliznice po revizi

Odpovídá 

Dobrý den, v lednu 2012 jsem po zamlklém těhotenství (10tt) podstoupila revizi dd. PO týdnu musela být zopakována kvůli reziduu (zároveň se projevil menší zánět dd). V srpnu 2012 provedena hysteroskopie, při které byly zjištěny adheze v dd. Odstraněny a opět provedena kyretáž. Následně 2 měsíce nasazen Norethisteron, poté 2 měsíce Gracial. Nyní (březen 2013) stále nízká děložní sliznice (3,5 mm ve 21. dnu cyklu) a slabá 2 dny trvající menstruace. Proto předepsán ENDOFEM (1.-5. den cyklu 2x denně) a PROVERA (16.-26. 2x denně). Chci s Vámi zkonzultovat tento způsob léčby, zda jsou běžně při těchto potížích předepisovány tyto léky a po jak dlouhé době by asi tak mohla sliznice narůst? Dále by mne zajímalo, zda je i nějaká přírodní možnost, jak podpořit růst děložní sliznice a tedy i pravděpodobnost úspěšného těhotenství? Ještě jsem chtěla doplnit, že už mám 1 dítě (těhotenství i porod proběhl v pořádku přirozenou cestou). 3 měsíce po porodu (09/2010) musela být provedena kyretáž kvůli reziduu v dd. Děkuji Vám předem za odpověď. S pozdravem, M."

Dobrý den, postup, který popisujete je v těchto případech obvyklý. Residua těhotenské tkáně v děloze nemusejí znamenat nedokonale či neodborně provedený zákrok. Může jít o tvarovou odchylku dělohy, z níž je kompletní odstranění zbytků plodového vejce obtížné až nemožné, stejně tak může jít o těhotenství vrostlé do děložní stěny. Ať je původ jakýkoli, tento stav představuje velké riziko ohrožení následné plodnosti. Proto považuji ordinované léky za indikované a nepochybně účinnější než přírodní preparáty.

MUDr. Miloš Vysloužil

Primář gynekologického a porodnického oddělení Šumperské nemocnice zodpoví dotazy z oblasti reprodukční medicíny a perinatologie.

Pracoviště: Gynekologicko-porodnické oddělení, Šumperská nemocnice, Gynekologie Šumperk

Internetová stránka: www.sumperkgynekolog.cz

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů a v žádném případě nenahrazuje konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři těchto kompilací ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.