Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Lékaři zareagovali na aktivity porodních asistentek směřující k vedení domácích porodů. Vědecká rada České lékařské komory se minulý týden usnesla, že plánované domácí porody jsou v rozporu s vědeckými poznatky.

"Vědecká rada jednohlasně schválila stanovisko, že plánovaný porod doma je non lege artis, tedy v rozporu se současnými poznatky vědy, protože není možné předvídat komplikace," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. "ČLK udělá vše pro to, aby práce celé generace porodníků, gynekologů a neonatologů nepřišla vniveč kvůli ideologické zaslepenosti některých fanatiků," dodal Kubek.

Na situaci reagovali i porodníci: "Situace nás velmi trápí, protože jsme posunováni do pozice nelidů, kteří rádi operují a vymýšlejí intervence během porodů a dávají ženám léky, které nemusí. To není pravda," řekl Jaroslav Feyereisl, místopředseda gynekologické a porodnické společnosti a ředitel pražského Ústavu péče o matku a dítě.

Domácí porody v ČR jsou spíše vzácností

V České republice se žádné statistiky o domácích porodech nevedou. Jsou známy jen počty porodů mimo nemocnice, kam se však počítají i například porody v sanitce. Podle Feyereisla se v Česku ročně rodí cca 60 dětí v rámci „domácích porodů“, tedy pouzhý zlomek z průměrného počtu 100 000 porodů, které v ČR každoročně proběhnou.

Lékaři poukazují na přínos lékařské péče, která snížila mateřskou mortalitu: zatímco před 60 lety umíralo v souvislosti s těhotenstvím nebo porodem v přepočtu na 100 tisíc živě narozených dětí 70 žen, v posledních letech se podle lékařů pohybuje tato úmrtnost u čísla 10.

S tím ale nesouhlasí zastánkyně domácích porodů. Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství tvrdí, že informace o nebezpečnosti domácích porodů je mýtus. Jak uvedl server iDNES.cz, podle ní zemře v souvislosti s porodem každý rok v ČR přes 500 dětí, většinou proto, že se narodily nedonošené. Podle Sovové některé zprávy hovoří ovšem i o pochybení zdravotníků. "Pokud je pro někoho porod v porodnici skutečně nebezpečný, pak jsou to ženy. Ročně jich v českých porodnicích zemře mezi deseti až dvaceti," dodala Sovová.

Domácí porody se pokusí vyřešit ministerstvo

Na ministerstvu zdravotnictví právě vzniká patnáctičlenná pracovní skupina, která se bude problematickou domácích porodů zabývat. Měli by v ní být zastoupeni lékaři, ministerstvo i porodní asistentky. Výsledkem pracovní skupiny by mělo být doporučení, za jakých podmínek by ženy případně mohly rodit doma za účasti porodní asistentky.

Vyvstává otázka, zda-li by plánované rušení porodnic, o kterém se již ministerstvo několikrát zmínilo, nezvýšilo zájem o domácí porody. Toho se zřejmě obává i ČLK. "Čím bude méně dostupná péče v porodnicích, tím větší procento porodů se bude odehrávat mimo tato zařízení," podotkl Kubek.

Zajímavý precedens pak nastal v lednu, kdy soudkyně Městského soudu v Praze v odůvodnění rozsudku konstatovala, že ženy rodící doma mají právo po státu žádat lékařskou péči. Té se soudně domáhala 38letá žena z Prahy 5, která čekala třetího potomka, ale úřady i spádová nemocnice jí odmítly garantovat přítomnost porodní asistentky nebo lékaře v domácnosti.

Zda-li se domácí porody stanou běžnými tak, jako je tomu v jiných vyspělých státech Evropy, ukáže čas.

Další články k tématu

Robotické operace v Česku: prostaty ano, dělohy ne
Robotické operace v Česku: prostaty ano, dělohy ne Roboticky asistované operace jsou u nás prováděny už 11 let. Za tu dobu bylo v České republice provedeno přibližně 10 000 robotick&y...
Výbava pro miminko – co koupit před porodem a co počká?
Výbava pro miminko – co koupit před porodem a co počká? Těšíte se na příchod nového života? Pak vám jistě problesklo hlavou, co vše budete muset pro své miminko pořídit. Zpočátku se to zdá jako spousta věcí, které ne...
Dívka se pořezala při zavádění tampónu s aplikátorem
Dívka se pořezala při zavádění tampónu s aplikátorem Patnáctiletá Bára z Prahy utrpěla vážné zranění poté, co si zaváděla tampón Tampax s aplikátorem. Ten měl dívku poranit tak, že musela na urgentní operační výko...
Nadační fond APOLENA předal první dar
Nadační fond APOLENA předal první dar Gynekologicko-porodnická klinika 1.LF a VFN v Praze, známá jako klinika "u Apolináře", v pátek v podvečer převzala první dar od Nadačního fondu APOLENA. Celkem ...
Jak zařídit pokoj pro miminko? Tyto 4 tipy oceníte
Jak zařídit pokoj pro miminko? Tyto 4 tipy oceníte Plánujete rekonstrukci nebo nový pokoj pro své miminko? Nevíte si rady, ale rádi byste ho uzpůsobily co nejvíce potřebám svého nejmenšího? To podstatné vám pora...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.