
- středa 14. březen 2012
- Napsal GYNWEB

Lékaři zareagovali na aktivity porodních asistentek směřující k vedení domácích porodů. Vědecká rada České lékařské komory se minulý týden usnesla, že plánované domácí porody jsou v rozporu s vědeckými poznatky.
"Vědecká rada jednohlasně schválila stanovisko, že plánovaný porod doma je non lege artis, tedy v rozporu se současnými poznatky vědy, protože není možné předvídat komplikace," řekl prezident České lékařské komory Milan Kubek. "ČLK udělá vše pro to, aby práce celé generace porodníků, gynekologů a neonatologů nepřišla vniveč kvůli ideologické zaslepenosti některých fanatiků," dodal Kubek.
Na situaci reagovali i porodníci: "Situace nás velmi trápí, protože jsme posunováni do pozice nelidů, kteří rádi operují a vymýšlejí intervence během porodů a dávají ženám léky, které nemusí. To není pravda," řekl Jaroslav Feyereisl, místopředseda gynekologické a porodnické společnosti a ředitel pražského Ústavu péče o matku a dítě.
Domácí porody v ČR jsou spíše vzácností
V České republice se žádné statistiky o domácích porodech nevedou. Jsou známy jen počty porodů mimo nemocnice, kam se však počítají i například porody v sanitce. Podle Feyereisla se v Česku ročně rodí cca 60 dětí v rámci „domácích porodů“, tedy pouzhý zlomek z průměrného počtu 100 000 porodů, které v ČR každoročně proběhnou.
Lékaři poukazují na přínos lékařské péče, která snížila mateřskou mortalitu: zatímco před 60 lety umíralo v souvislosti s těhotenstvím nebo porodem v přepočtu na 100 tisíc živě narozených dětí 70 žen, v posledních letech se podle lékařů pohybuje tato úmrtnost u čísla 10.
S tím ale nesouhlasí zastánkyně domácích porodů. Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství tvrdí, že informace o nebezpečnosti domácích porodů je mýtus. Jak uvedl server iDNES.cz, podle ní zemře v souvislosti s porodem každý rok v ČR přes 500 dětí, většinou proto, že se narodily nedonošené. Podle Sovové některé zprávy hovoří ovšem i o pochybení zdravotníků. "Pokud je pro někoho porod v porodnici skutečně nebezpečný, pak jsou to ženy. Ročně jich v českých porodnicích zemře mezi deseti až dvaceti," dodala Sovová.
Domácí porody se pokusí vyřešit ministerstvo
Na ministerstvu zdravotnictví právě vzniká patnáctičlenná pracovní skupina, která se bude problematickou domácích porodů zabývat. Měli by v ní být zastoupeni lékaři, ministerstvo i porodní asistentky. Výsledkem pracovní skupiny by mělo být doporučení, za jakých podmínek by ženy případně mohly rodit doma za účasti porodní asistentky.
Vyvstává otázka, zda-li by plánované rušení porodnic, o kterém se již ministerstvo několikrát zmínilo, nezvýšilo zájem o domácí porody. Toho se zřejmě obává i ČLK. "Čím bude méně dostupná péče v porodnicích, tím větší procento porodů se bude odehrávat mimo tato zařízení," podotkl Kubek.
Zajímavý precedens pak nastal v lednu, kdy soudkyně Městského soudu v Praze v odůvodnění rozsudku konstatovala, že ženy rodící doma mají právo po státu žádat lékařskou péči. Té se soudně domáhala 38letá žena z Prahy 5, která čekala třetího potomka, ale úřady i spádová nemocnice jí odmítly garantovat přítomnost porodní asistentky nebo lékaře v domácnosti.
Zda-li se domácí porody stanou běžnými tak, jako je tomu v jiných vyspělých státech Evropy, ukáže čas.
Další články k tématu




