Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Gynekologicko-porodnická klinika 1.LF a VFN v Praze, známá jako klinika "u Apolináře", v pátek v podvečer převzala první dar od Nadačního fondu APOLENA. Celkem pět špičkových jednorázových endoskopických nástrojů využijí endoskopické sály této kliniky při operaci pěti vážně nemocných žen.

Endoskopické sály kliniky u Apolináře jsou největším gynekologicko-endoskopickým pracovištěm v České republice, kde se soustředí nejtěžší případy  z celé republiky a které funguje i jako školící gynekologicko-endoskopické centrum.

Endoskopické sály Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze provádí každoročně více jak 1000 laparoskopických operací a stejný počet hysteroskopií. Za dobu své existence zde bylo provedeno téměř 40 000 operací. "Jako celorepublikové školící centrum, které disponuje nejlepšími odborníky v oboru, se zde setkáváme s nejzávažnějšími případy z celé republiky," říká doc. MUDr. David Kužel, CSc., vedoucí endoskopického oddělení G5. "Jedná se často o onkologicky nemocné ženy, ženy s rozsáhlou endometriózou, děložními myomy  a podobně," vypočítává seznam nejčastějších diagnóz docent Kužel.

Nejnovější technologie si žádají podpůrné financování

Náročnost výkonů prováděných na tomto pracovišti však klade vysoké požadavky na používané technologie. "Endoskopie je nesmírně dynamický obor. Nové technologie, které se zde soustavně aplikují, jsou však drahé a jen těžko je lze financovat z běžných zdrojů," říká zakladatelka Nadačního fondu APOLENA a předsedkyně správní rady Petra Horáková Krištofová. "Nově zřízený Nadační fond APOLENA by měl tomuto špičkovému pracovišti umožnit zakoupit více těchto jednorázových laparoskopických nástrojů, které dají pacientkám lepší vyhlídky na uzdravení," dodává Petra Horáková Krištofová.

Špičkové operační nástroje jsou bezpečnější

Jednorázové multifunkční laparoskopické nástroje mají mnoho výhod: v nástroji je integrováno několik funkcí, jako např. řezání, pálení atd. Operatér tedy nemusí neustále nástroje střídat, operace je rychlejší, bezpečnější, s nižším rizikem krvácení a dalších komplikací. První sada laparoskopických nástrojů byla zakoupena díky darům členů Asociace hypotečních makléřů a společnosti Software602 a.s. "Za měsíc existence nadačního fondu jsme podepsali dárcovské smlouvy za téměř 100 000 korun, další dary nám byly přislíbeny," říká Petra Horáková Krištofová a dodává, že nadačnímu fondu se daří fungovat s nulovými provozními náklady, což si každý může zkontrolovat na transparentním účtu.

3D laparoskopická věž - sen operatérů

Kromě jednorázových multifunkčních laparoskopických nástrojů, jejichž cena je přibližně 15 000 Kč/kus,  by chtěl nadační fond časem přispět i ke koupi 3D laparoskopické věže v hodnotě 3 milionů Kč. "Trojrozměrný pohled do operačního pole je pro operatéra ničím nenahraditelný," vysvětluje doc. MUDr. Michal Mára, CSc., špičkový evropský odborník na léčbu děložních myomů a spoluzakladatel nadačního fondu. "Operace by se tím výrazně zkrátily a zefektivnily," dodává docent Mára s tím, že v České republice zatím žádná gynekologická klinika 3D laparoskopickou věž nevlastní.

Nadační fond APOLENA byl založen v prosinci 2013 a jeho primárním cílem je materiální podpora endoskopických sálů Gynekologicko-porodnické kliniky 1.LF a VFN v Praze, sekundárním cílem je podpora vzdělávání personálu endoskopického oddělení. Zřizovateli fondu jsou Ing. Petra Horáková Krištofová a doc. MUDr. Michal Mára, CSc. Číslo transparentního účtu je 77700777/2010.

Zdroj: Nadační fond APOLENA, www.apolena.eu

Další články k tématu

Endometrióza
Endometrióza Endometrióza je nejčastější gynekologickou nemocí žen v reprodukčním věku. Její název pochází od latinského „endometrium“, což je výstelka děložní dutiny. Při e...
Nebojte se laparoskopie
Nebojte se laparoskopie Laparoskopie je lékařská vyšetřovací metoda, která umožňuje šetrné prohlédnutí dutiny břišní. Laparoskopie spadá do tzv. „minimálně invazivní chirurgie“ – pomoc...
Bolí mě břicho. Mohou za to srůsty?
Bolí mě břicho. Mohou za to srůsty? Srůsty jsou původcem mnoha problémů nejen u žen. Avšak pro ženy jsou mnohem nebezpečnější, neboť kromě nejrůznějších b...
Jak bojovat s myomy? Myslete na těhotenství včas
Jak bojovat s myomy? Myslete na těhotenství včas Myomy jsou nádory na děloze, v drtivé většině případů nezhoubné. Nejčastěji jsou myomy diagnostikovány ve věku kolem 40 let. Výskyt myomů se v poslední době zna...
Mimoděložní těhotenství a jeho formy
Mimoděložní těhotenství a jeho formy Mimoděložní těhotenství (latinsky graviditas ectopica) je stav, kdy je těhotenství uloženo mimo děložní dutinu. Protože pouze děložní dutina může umožnit růst e...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.