Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Ústavní soud rozhodl, že za přítomnost osoby blízké u porodu mohou porodnice žádat poplatek jen tehdy, doloží-li, že jde o nadstandardní služby. Jimi ale nesmí být např. poskytnutí sálového oblečení a jiných pomůcek, jako jsou roušky, sálová obuv atd.

Spory o to, zda-li by měla osoba blízká u porodu za svoji přítomnost platit, se vedou dlouhodobě. Stížnost muže z Chomutova, který Nemocnici v Chomutově musel v roce 2011 zaplatit 500 Kč, byla nejprve projednávána Okresním soudem v Ústí nad Labem, nakonec však skončila u Ústavního soudu. Ten rozhodl, že poplatek musí mít podobu odůvodněné platby za nadstandardní služby, což v žádném případě není vybavení osoby blízké sálovým oblečením, a musí být přiměřený skutečným nákladům. Navíc zdůraznil, že poplatek rozhodně nemůže být vybírán předem, tedy nelze zabránit doprovodu ve vstupu na porodní sál proto, že nezaplatil. Doprovodem může být nejen partner, ale také například dula či kamarádka.

Rozhodnutí, které budí rozpaky

Rozhodnutí Ústavního soudu rozvířilo mezi odborníky diskuzi o tom, co je vlastně nadstandard a co jsou přiměřené náklady. A odborníci se evidentně neshodnou.
Vyplývá to z vyjádření, která zveřejnil server Aktualne.cz. Například ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus z verdiktu radost neměl: "Nevím, proč si nemůžeme účtovat peníze za praní prádla, které se prokazatelně musí vyprat. To je, jako kdyby po nás chtěli, abychom podávali jídlo v bufetu zdarma." Ve Fakultní nemocnici Brno je poplatek za otce u porodu 500 Kč, za přítomnost duly 1500 Kč. Její ředitel odmítá, že by z toho měla nemocnice zisk.

Ústavní soud nepotěšil ani místopředsedu České gynekologicko-porodnické sekce (ČGPS) Vladimíra Dvořáka, který podle serveru Aktualne.cz nevidí důvod v tom, proč by měl soud rozporovat vybírání poplatku za službu, která není hrazena veřejným pojištěním. Navíc dle jeho soudu měl daný muž z Chomutova možnost s partnerkou vybrat takovou porodnici, kde se podobné poplatky nevybírají. Místopředseda ČGPS také vysvětluje, že jakýkoliv návštěvník porodních sálů přináší starosti: "Přítomnost otce u porodu v každém případě přináší zdravotnickému zařízení náklady navíc. Je to individuální, ale otec musí být v něčem sterilním, možná jednorázovém oblečení, má přezůvky, používá dezinfekci. Někdo se mu musí věnovat, nestojí tam jen jako pozorovatel, který může cokoli."
Naopak Fakultní nemocnice Plzeň poplatek zrušila letos v únoru. Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Zdeněk Novotný to odůvodňuje tím, že mladé páry by neměli být v rozhodování o tom, zda-li si spolu užijí výjimečný okamžik, ovlivněni výší poplatku.

Porodnice bez poplatku jako konkurenční výhoda?

Je otázkou, do jaké míry tyto poplatky vlastně ovlivňují rozhodování mladých rodin. Tak jako mají rozdílné názory odborníci, může daný problém různě vnímat laická veřejnost. "Poplatek za přítomnost otce u porodu byl již zahrnut v poplatku za předporodní kurz, takže jsme u porodu nic nedopláceli," říká Daniel z Prahy, jehož žena před pár lety rodila ve vyhlášené pražské porodnici. "Manželka rodila císařským řezem, takže to bylo celé takové komplikovanější. Před tím, než mě za ní pustili na operační sál, se mi věnovala porodní asistentka, vysvětlovala mi, co se bude dít. Po porodu jsem mohl s dcerou strávit několik minut, kdy jsem si ji při vážení fotil a natáčel. Celou dobu se mnou personál komunikoval a dokonce mě s dcerou i několikrát vyfotil. Myslím, že jejich péče o doprovod byla hodně nad rámec toho, co bych očekával, proto bych se zaplacením poplatku v řádu několika stokorun žádný problém neměl, a už vůbec bych podle toho porodnici nevybíral," uzavírá Daniel.

Další články k tématu

Porodní asistentka: začátek porodu prozradí hlenová zátka i řídká stolice
Porodní asistentka: začátek porodu prozradí hlenová zátka i řídká stolice S blížícím se porodem vyvstává u budoucích maminek spousta otázek. Nejčastější z nich jsme položi...
 Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění
Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění Rakovina prsu je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem u žen.  Během posledních 20 let se počet nově diagnostikovaných žen zdvojnásobil. Aktuálně každ...
Samovyšetření prsu není věda, může zachránit život
Samovyšetření prsu není věda, může zachránit život Předpovědět, ba ani zabránit onemocnění rakovinou prsu, nelze. Je však možné nemoc odhalit v okamžiku, kdy je poměrně dobře léčitelná. Kromě pravidelných návště...
Braxton Hicks kontrakce aneb když tvrdne břicho
Braxton Hicks kontrakce aneb když tvrdne břicho Tzv. tvrdnutí břicha zaznamená během těhotenství snad každá žena. Jde o fyziologický, tedy naprosto normální, děj, který nijak neohrožuje průběh těhotenství. Tv...
Menstruace a sport
Menstruace a sport Sport je droga, říká se. Ostatně psychologové tvrdí, že i na sport může vzniknout závislost. Mnoho sportovně aktivních žen se tedy nehodlá sportu vzdát ani v ob...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.