Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Hormonální antikoncepce je dnes již běžnou součástí života žen v reprodukčním věku. Jak ale vlastně funguje? Jak bylo docíleno toho, že jedna pilulka dokáže ženě zajistit bezpečnou ochranu před těhotenstvím?

Základem hormonální antikoncepce je simulování hormonálního stavu podobného těhotenství, kdy nedochází k ovulaci. Žena tedy v tabletkách přijímá hormony, které působí jak centrálně (tedy v mozku), tak i v cílových orgánech (vaječníky, vejcovody, děloha). Hormonální antikoncepce brzdí tvorbu látek, které vyvolávají ovulaci. Nejprve dojde k eliminaci tzv. folikuly stimulujícího hormonu (FSH). Tato látka zajišťuje dozrávání vajíček. Následně dojde k potlačení tzv. luteinizačního hormonu (LH). Tento hormon obvykle vyvolává uprostřed cyklu ovulaci. Tělo obě tyto látky vyrábí, když je koncentrace progesteronu a estrogenu v organismu nízká. Protože však žena užívá tyto látky v tabletách, nemůže cyklus tvorby a uvolnění FSH a LH proběhnout.

Hormonální antikoncepce a její princip

Co je estrogen? Estrogeny vznikají hlavně ve vaječnících. V orgánech, kde účinkují, podporují růst buněk. V první fázi menstruačního cyklu estrogeny podporují nárůst děložní sliznice.

Co je progesteron? Progesteron je hlavním přirozeným gestagenen. Je produkován tzv. žlutým tělískem ve vaječníku ve druhé polovině menstruačního cyklu. Způsobuje takové změny sliznice dělohy, aby mohlo nastat přijetí oplodněného vajíčka.

Základem antikoncepčního efektu je dodávání estrogenu ve správné dávce. Protože by však samotný estrogen způsoboval nadměrný růst tkání v děloze, nepravidelné krvácení z dělohy a zvýšené riziko její rakoviny, je nutné podávat i druhý hormon, progesteron (přesněji syntetický progestin). Stejně tak, jako to je v přirozeném cyklu. Progesteron pak zabrzdí růst sliznice dělohy a zajistí pravidelné měsíční krvácení. Tablety se podávají obvykle 21 dnů a potom následuje týden, kdy žena nebere nic. Hladina hormonů prudce poklesne a žena dostane menstruaci. Toto krvácení je však falešné, gynekology nazývané pseudomenstruací, jde o takzvané krvácení ze spádu vyvolané poklesem hormonů. V pauze, kdy krvácíte a neužíváte pilulky (případně je užíváte jako placebo), jste před otěhotněním chráněna stejně dobře jako v období, kdy jste pilulky užívala. K otěhotnění nemůže dojít, protože dříve užité tablety zablokovaly ovulaci, která je k oplodnění nezbytná. A tabletky, které užijete po skončení pauzy, zabrání zase ovulace následující.

Nejpoužívanější je pilulka, která obsahuje kombinaci hormonů estrogenu a progesteronu. Stejné složení bývá obsaženo i v antikoncepční náplasti na kůži. Další skupinou jsou antikoncepční preparáty, které obsahují pouze progesteron. Existují ve formě tabletek jako minipilulka, ve formě injekce aplikované jednou za tři měsíce, jako nitroděložní tělísko, nebo ve formě podkožního implantátu.

Proč se hormonální antikoncepce užívá

Tím základním důvodem je zabránění otěhotnění. Ale antikoncepce má ještě spoustu dalších pozitivních účinků. Například se nasazuje ke zpravidelnění menstruace, zmírnění premenstruačního syndromu, pomáhá ženám, které mají příliš bolestivou menstruaci. Hormonální antikoncepce s obsahem hormonů s antiandrogenními vlastnostmi je vhodná pro zmírnění akné. Navíc užíváním hormonů brání tvorbě některých ovarijních cyst, nádorů prsů, vaječníků a endometria. Po pětiletém užívání klesá riziko karcinomu prsu přibližně dvakrát. Nebrání však nádoru čípku, který je způsoben virovou sexuálně přenosnou chorobou.

Hormony nejsou vhodné pro každou ženu

Hormonální antikoncepce se nesmí předepsat těm ženám, které prodělaly hlubokou žilní trombózu, nebo mají potvrzenou některou z mutací zvyšující srážlivost krve. Nesmí ji užívat ženy s nádory prsu, vaječníků či dělohy v případě, že jsou tyto nádory růstem závislé na hormonech.  Mezi další rizikové faktory patří vysoký tlak, cukrovka, obezita, kouření a věk. Ohroženy jsou zejména silné kuřačky starší 35 let. Hormonální antikoncepce není vhodná ani pro ženy, které trpí migrénou a některými jaterními poruchami. U žen léčených některými antibiotiky či antiepileptiky může naopak dojít k poruše působení pilulek v játrech, těm je pak nutné dávky patřičně zvýšit.

Nežádoucí účinky

Mezi velmi závažné patří zvýšení krevní srážlivosti, která může způsobit nebezpečí žilní trombózy horních i dolních končetin s hrozbou plicní embolie nebo trombózu mozkových splavů. I když jsou tyto příhody u jinak zdravých žen velmi vzácné, je nutné pečlivé vyšetření. Dalším nebezpečím je mírné zvýšení rizika některých hormonálně dependentních nádorů.

Zhoršení nebo vyvolání migrény, nejasný vznik deprese, vzestup krevního tlaku či mírné poruchy metabolismu jater patří ke středně závažným nežádoucím účinkům.

K nepříjemným, i když méně závažným nežádoucím účinkům, se řadí přírůstek hmotnosti. Ten není ani tak způsoben množením tukové tkáně, ale zadržováním vody a solí. Mezi další nepříjemnosti patří benigní bolesti hlavy, nevolnost, únava, změny nálady, pigmentové skvrny na obličeji po opalování. Tyto příznaky se nemusí vyskytnout u všech žen a v mnoha případech po několika měsících užívání či změně tabletek mizí.

V každém případě je však důležité potíže nahlásit svému lékaři.

Další články k tématu

Nitroděložní tělísko (IUD): Historický vývoj a současné možnosti
Nitroděložní tělísko (IUD): Historický vývoj a současné možnosti Nitroděložní tělísko (IUD), známé také jako nitroděložní antikoncepce, je jeden z nejúčinnějších forem dlouhodobé antikoncepce dostupných ženám po celém světě. ...
Antikoncepční aktuality
Antikoncepční aktuality Již čtyři roky klesá v naší zemi výskyt karcinomu vaječníků. Tento příznivý trend je dán masivním nárůstem (co do počtu i délky) užívání moderní hormonální anti...
Ženská sterilizace aneb podvázání vejcovodů
Ženská sterilizace aneb podvázání vejcovodů Ženská sterilizace je často známá jako „podvázání vejcovodů“. Během tohoto zákroku jsou vejcovody blokovány tak, že zabrání proniknutí spermie k vajíčku. Ten...
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko Tento druh antikoncepční metody spočívá v zavedení tělíska různého tvaru do dělohy. Tělíska mohou bý...
Hormonální antikoncepce a tromboembolická nemoc
Hormonální antikoncepce a tromboembolická nemoc Užívání hormonální antikoncepce může mít vliv na vznik tromboembolické nemoci. Riziko onemocnění se zvyšuje s přítomností tzv. trombofilních mutací v genech žen...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.