Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Srůst malých stydkých pysků nazýváme odborně synechia vulvae. Toto onemocnění se vyskytuje velmi často, ale vzhledem k malé informovanosti rodičů o tomto onemocnění se na tento stav příjde často náhodně při prohlídce u lékaře nebo až když působí obtíže.

Jedná se o onemocnění, které se vyskytuje u holčiček nejčastěji ve věku od 2 do 5 let, v tzv. „klidovém období“, tedy v době, kdy dítě nemá normální hladinu ženských pohlavních hormonů jako dospělá žena a celá oblast je tzv. „neestrogenizovaná“, bez vlivu ženských pohlavních hormonů. Obdobná situace nastává v době po přechodu, takže se občas setkáváme s tímto problémem i u starších žen, které již nemenstruují.  Ve své ordinaci diagnostikuji  často tento probém  již u malých kojenců. Velmi vzácně se s srůstem malých stydkých pysků setkávám u dospívajících dívek, zde se většinou jedná o zanedbaný problém z dětství, kdy srůst nikdo neřešil a v tomto věku to dívce činí nemalé obtíže (výtoky, nemožnost odebrat materiál z pochvy, potíže s močením, nemožnost pohlavního styku).

Nejsou srůsty jako srůsty

Český název  srůst malých stydkých pysků zcela nevystihuje problém, protože malé stydké pysky jsou u děvčátek v klidovém období velmi jemné a malé a podílejí se na srůstu jen velmi malou měrou. V tomto období se také zcela fyziologicky vypadá malý stydký pysk srostlý s velkým stydkým pyskem. Tento  stav je ale zcela normální a není potřeba toto rozrušovat, protože to dívce nevadí a s nástupem ženských pohlavních hormonů se zcela sám rozruší. Občas se ale setkávám s tím, že to někteří rodiče řeší a dokonce někteří neznalí lékaři drasticky trhají a říkají tomu laterální synechie. Nic takového ale neexistuje.

Problém, který je nutno řešit, je srůst v oblasti poševního vchodu a předsíně. Nejčastěji se setkáváme s tzv. synechií dorzální, neboli zadní, kdy srůstá sliznice protilehlé strany poševní ho vchodu. Postupně uzavírá vchod do pochvy odzadu dopředu a po čase může dojít až k překrytí  zevního vyústění močové trubice a srůst stydkých pysků se mění z částečného srůstu na takřka kompletní. Méně často nacházíme synechii ventrální, neboli přední, což je vpodstatě skutečný srůst malých stydkých pysků, který zakrývá zevní vyústění močové trubice, ale může opět postupovat dozadu a zakrýt i vstup do pochvy. Vzácně se setkáváme se synechií mediální, kdy se vytváří můstek mezi levou a pravou stranou poševního vchodu, prostor mezi stydkými pysky tak nabývá tvaru osmičky.

Na vině je špatná hygiena

Jak k tomuto srůstu dochází? Nejčastěji je příčinou špatná hygiena v oblasti zevních rodidel holčičky. Když takto začnu mamince vysvětlovat problematiku onemocnění, při této informaci se většina maminek rozčílí, přesvědčují mne o tom, že holčičku myjí a o rodidla se starají. To nepopírám, nejde ale jen o umytí vulvy, ale také o její správné ošetření. Toto onemocnění  lze přirovnat k zůžení předkožky u chlapců. O tu je také třeba se starat, aby se zůžení zabránilo. Nedostatečně odstraněné nečistoty, zejména smegma (směs produktu mazových žlázek a odloupaných buněk genitálu), nejprve tenké sliznice slepí.  Pokud se toto slepení nerozruší, tak novotvořené spojení přerůstá sliznice, vytváří se podkožní vrstva a nakonec se zde vytvářejí i krevní cévky. Srůst je zprvu průsvitně tenký, postupně se zltušťuje a nakonec  je kožovitě pevný.

Synechie přináší velké komplikace

Synechie může postupně zakrýt nejen vchod do pochvy, ale i močovou trubici, takže postupně s růstem synechie dochází ke změně toku proudu moči: můžeme pozorovat, že dítě „přečůrává" nočník. Při zadní synechii jde proud moči hodně dopředu, při přední synechii dozadu. Při velkém srůstu může mít děvčátko problém s močením, musí vynaložit veliké úsilí, aby se vymočilo, současně při tomto problému zatéká moč do pochvy a postupně může proniknout dělohou a vejcovody až do dutiny břišní. Pokud jsou v ní baktérie, může infikovat pochvu. Moč, která zůstává za srůstem, může také dráždit sliznici a vést k obtížím jako je svědění a pálení genitálu.  Často se ale na tento problém příjde náhodně – při prohlídce u lékaře nebo si toho všimne maminka při přebalování holčičky. Protože srůst mění vzhled rodidel, je i mnohými lékaři toto onemocnění nesprávně interpretováno jako „vrozená vývojová vada“, ale dětský gynekolog nemá s diagnostikováním onemocnění problém.

Dětský gynekolog problém vyřeší

Pokud se toto onemocnění zjistí, je na místě navštívit dětského gynekologa. Pokud je srůst ve stádiu tenkého, průsvitného spojení, lze toto spojení jednoduše tupě rozrušit například štětičkou nebo prstem. Dítě většinou nepociťuje výrazný dyskomfort, jen má pocit lehkého štípnutí. Pokud je srůst již pevnější a jeho rozrušení by mohlo být bolestivé, lze v současné době na oblast srůstu aplikovat Emla krém – což je přípravek, který místo znecitliví, a teprve po znecitlivění se srůst bez bolestivosti lehce rozruší drobnou sondičkou. V případě velmi pevného, kožovitého srůstu, jenž nelze rozrušit, je nutné děvčátko ošetřit v krátké celkové narkóze – to již musí být spojeno s hospitalizací v nemocnici a srůst se rozruší operačně.

Jak správně ošetřovat dívčí genitálie

Nejdůležitejší je však prevence tohoto onemocnění. Je důležité dívku již od narození správně ošetřovat. Nejlépe každý večer po koupání by matka měla každý den mechanicky oddálit malé stydké pysky a sliznici kolem vstupu do pochvy prstem, buď s malým množstvím epitelizační masti (např. Dermazulen), či jen prostým dětským olejem, kterým ošetřuje kůži, dítěte po koupeli genitál promazat. Tímto promazáním je zaručeno, že na stěnách neulpí smegma, sliznice se oddálí a ke srůstu nedojde. Tento postup je důležitý i po rozrušení již vzniklé synechie, aby se zabránilo vzniku recidivy. Pokud se vulva nedostatečně ošetřuje, srůst vzniká velmi rychle, třeba v průběhu 14 dní.
Dříve se používaly masti s estrogenem (ženským pohlavním hormonem), protože v době estrogenizace se srůst malých stydkých pysků nevyskytuje. Tyto masti se však musí aplikovat delší dobu – proto zde hrozí dlouhodobé a hlavně celkové působení hormonů na dětský organismus, jehož následkem se může objevit např. růst prsů nebo jiné  projevy předčasné puberty.

Autor: MUDR. Hana Kosová, PhD.

MUDr. Hana Kosová, PhD.

MUDr. Hana Kosová, PhD.

MUDr. Hana Kosová, PhD. vystudovala 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci v roce 2000 nastoupila na gynekologicko-porodnickou kliniku UK 2.LF a FN v Motole, kde aktuálně pracuje na ambulanci gynekologie dětí a dospívajících. Od roku 2004 působí v Institutu postgraduálního vzdělávání, od roku 2011 o své klientky pečuje v nově otevřené gynekologické ambulanci Kliniky JL (www.eyecentrum.cz).
Publikuje, přednáší na tuzemských i mezinárodních kongresech, věnuje se zejména problematice týkající se gynekologie dětí a dospívajících.

Další články k tématu

Bolí mě břicho. Mohou za to srůsty?
Bolí mě břicho. Mohou za to srůsty? Srůsty jsou původcem mnoha problémů nejen u žen. Avšak pro ženy jsou mnohem nebezpečnější, neboť kromě nejrůznějších b...
Kam se poděla dorostová gynekologická prevence?
Kam se poděla dorostová gynekologická prevence? Dětská a dorostová gynekologická prevence je stejně potřebná jako třeba ta stomatologická. Bohužel se na ni v České republice zapomíná, přestože ve světě je tre...
Vulvovaginitidy v dětském věku
Vulvovaginitidy v dětském věku Pohlavní orgány máme od dnů prvních do dnů posledních – byť se tento fakt často přehlíží. Proto se v dětském věku můžeme (nikoliv vzácně) setkat se zánětlivými ...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.