Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Kvasinkové, neboli také mykotické (plísňové) infekce způsobuje v 80 až 90 procentech  kvasinka Candida albicans. Podle ní je nemoc nazývána také kandidóza. Příčin je více, přemnožení plísní může způsobit  léčba antibiotiky, porucha metabolismu cukrů, špatná imunita, hormonální nevyváženost či nevhodná osobní hygiena.

Onemocnění postihuje často těhotné a ženy, které užívají hormonální estrogenní preparáty. Před pubertou a po přechodu se nákaza vyskytuje méně.

Příznaky kvasinkové infekce

Mykóza se projevuje úporným svěděním zevního genitálu a  většinou hustým bílým tvarohovitým výtokem. V rýze mezi stydkými pysky se objevují bělavé povlaky, zevní genitál bývá zarudlý až oteklý. Mohou se přidat i tlak a bolesti v podbřišku a pálení při močení. I pohlavní styk bývá bolestivý.

Co přispívá k množení kvasinek?

Teplo, vlhko a nepřítomnost vzduchu jsou rájem pro kvasinky. Infekci si nečastěji přivodíte, když budete nosit umělohmotné těsné prádlo, které nedýchá,  chodit v umělých upnutých punčocháčích. Vzniku mykózy přispějete také častým koupáním v chlorované vodě a delšímu pobytu v mokrých plavkách. Onemocnění pomáhá také nedostatečná, nebo naopak přemrštěná hygiena. Nevhodné je omývání genitálu parfémovanými mýdly, sprchovými gely či používání deodorantů. Některé ženy mohou být přecitlivělé i na vaginální tampony a parfémované vložky.

Další faktory zvyšující riziko onemocnění kvasinkami:

  • Hormonální změny: za množením kvasinek může stát vyšší hladina estrogenu. Proto jsou kvasinky častým problémem těhotných žen a žen užívajících hormonální antikoncepci. S kvasinkami se rovněž potýkají i ženy v klimakteriu, které podstupují hormonální substituční terapii
  • Imunologická onemocnění: cukrovka, lupenka, poruchy štítné žlázy, AIDS, obezita  - to všechno jsou rizikové faktory vaginální mykózy. Imunitu rovněž negativně ovlivňuje stres, který může být spouštěčem mykotických infekcí
  • Užívání antibiotik: antibiotika narušují potřebnou rovnováhu v poševním prostředí

Vliv na onemocnění má i špatné stravování, zejména vyšší konzumace sladkostí a slazených nápojů. Mykotickým nákazám také přispívá zvýšená sexuální aktivita, kdy se zvyšuje množství povrchových mikrotraumat (poškození sliznice genitálu).

Léčba kvasinkové infekce

K léčbě se využívá celá řada preparátů (antimykotik) ve formě tablet, které se buď polykají, nebo vkládají do pochvy. Používají se i vaginální krémy. Je určitě vhodné navštívit gynekologa, aby stanovil správnou diagnózu. Typické příznaky mykózy mohou mít totiž i jiná onemocnění. Pokud si je však pacientka jistá, že jde o kvasinkový zánět, možná je i samoléčba. Vyléčení trvá různou dobu, zánětu se můžete zbavit za pár dní, nebo také až za tři týdny. Vaginální mykóza se ráda a často vrací. Při opakovaných zánětech je nutná dlouhodobá léčba a změna životního stylu.

Genitální mykózou jsou ohroženi i sexuální partneři. U nich se může projevit zánětem předkožky. Lékaři odhadují, že asi čtvrtina mužů, kteří mají partnerky s kandidózou, žádné příznaky nemá, ale mohou potíže přenášet. Léčit se mohou buď volně prodejnými léky, nebo jim léky předepíše urolog.

Další články k tématu

Bakteriální vaginózu raději nepodceňujte
Bakteriální vaginózu raději nepodceňujte Bakteriální vaginóza je jednou z častých příčin vaginálních infekcí. Udává se, že až ...
Poševní záněty a jejich prevence
Poševní záněty a jejich prevence Nečastějším gynekologickým onemocněním je zánět pochvy (kolpitis), často spojený s podrážděním (iritací) zevního genitálu (vulvovaginitis). Setkáváme se bě...
Léto je tu - pozor na záněty!
Léto je tu - pozor na záněty! S létem jde ruku v ruce koupání. Žádná z žen by ale neměla zapomínat na své zdraví a měla by dodržovat n...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.