Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

S létem jde ruku v ruce koupání. Žádná z žen by ale neměla zapomínat na své zdraví a měla by dodržovat některá pravidla. Například že po příchodu z vody je třeba mokré plavky svléknout. Prochladnutí může vést ke zhoršení prokrvení a následnému množení nejrůznějších bakterií.

Ženská močová trubice je podstatně kratší než močová trubice mužů. Má pouhé 3 cm. To je velice krátká vzdálenost pro choroboplodné zárodky, které tak mohou krásně "vyšplhat" z ústí močové trubice až do močového měchýře.

Pozor na pohlavní styk

Mokré plavky a následné prochladnutí však nejsou jediným nebezpečím, které může způsobit nepříjemný zánět močového měchýře. Močový měchýř se může zanítit i následkem přestupu bakterií z pochvy. Pohlavní styk často způsobuje různá mikrotraumata, kde se infekci daří. Častými původci infekcí jsou střevní bakterie, které si lebedí v kyselém prostředí. Právě močové cesty jsou pro střevní bakterie příjemnou oázou, kde se vesele množí. Při pohlavním styku je tedy důležitá hygiena, abychom přenos střevních bakterií do pochvy či ústí močové trubice znemožnili. Když už hovoříme o hygieně, mnoho žen podceňuje správnou techniku utírání po močení: utíráme se vždy směrem vzad!

Příznaky zánětu močového měchýře

Zánět močového měchýře se ohlásí nutkáním na močení. Přestože je v močovém měchýři jen pár kapek, je těžko snesitelné toto malé množství v měchýři udržet. Močení je pak pálivé a řezavé, dotčená se v noci budí a musí odbíhat na toaletu. V moči se mohou objevit i kapky krve, a to proto, že sliznice měchýře a močové trubice jsou podrážděné.

Léčba zánětu močového měchýře

Léčba zánětu močového měchýře patří do rukou lékařů. Laboratorní vyšetření moči zpravidla odhalí bílkoviny, které se při zánětu objevují, může rovněž identifikovat krev. Je-li provedena kultivace moči, může dojít k odhalení bakterií, které zánět přivodily, a na základě tohoto výsledku lze pak cíleně nasadit antibiotika. Pacientky by měl léčbu doplnit zvýšeným příjmem tekutin, které pomohou škodliviny odplavit. Příznivkyně alternativní medicíny mohou užívat brusinky a pít bylinné čaje (kopřivy, pampelišky, speciální urologické).

Na bříško můžeme podávat i teplé obklady, klid na lůžku by měl být samozřejmostí. Odborníci radí snížit kyselost moči užíváním jedlé sody: jednou za hodinu vypít skleničku vody, ve které je rozpuštěná lžička jedlé sody.

Prevence je nejdůležitější

Každé ženě lze jedině doporučit, aby se nepodceňovala prevenci. Vyhýbat se prochladnutí a dbát na správnou hygienu není zas tak velký oříšek. A ještě jedna věc: použití kondomu při pohlavním styku rovněž snižuje riziko zanesení infekce.

Další články k tématu

Poševní záněty a jejich prevence
Poševní záněty a jejich prevence Nečastějším gynekologickým onemocněním je zánět pochvy (kolpitis), často spojený s podrážděním (iritací) zevního genitálu (vulvovaginitis). Setkáváme se bě...
Bakteriální vaginózu raději nepodceňujte
Bakteriální vaginózu raději nepodceňujte Bakteriální vaginóza je jednou z častých příčin vaginálních infekcí. Udává se, že až ...
Kvasinky: nepříjemný společník žen
Kvasinky: nepříjemný společník žen Kvasinkové, neboli také mykotické (plísňové) infekce způsobuje v 80 až 90 procentech  kvasinka Candida albicans. Podle ní je nemoc nazývána také kandidóza. Příč...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.