Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Hysterektomie, odstranění dělohy, je chirurgický zákrok, ke kterému se gynekolog ve specifických případech rozhodne na základě předchozích vyšetření. Hysterketomie bývá nejčastěji prováděna kombinací laparoskopie a vaginálního přístupu.

Hysterektomie

V jakých případech se odstraňuje děloha?

 • tvoří-li se myomy (nezhoubné nádory), které již nelze jednotlivě odstranit
 • při předstupních rakovinového bujení děložní sliznice
 • při podezření na jiná onemocnění dělohy, která mohou pacientku ohrozit na životě
 • při zhoubném nádoru děložního těla nebo čípku
 • při soustavných a nekontrolovatelných krváceních

Podle druhu diagnózy operatér odstraňuje buď pouze dělohu, anebo další orgány (vaječníky, vejcovody, přívesky, uzliny atd.).

U zhoubných nádorů bývá nutné odstranit spádové mízních uzliny v oblasti velkých cév malé pánve a závěsného děložního aparátu. Tento druh operací je technicky náročnější a je zde i větší riziko pooperačních komplikací. Je nutno počítat zejména se ztíženým močením v průběhu prvních dvou pooperačních týdnů, ve velmi řídkých případech s dlouhodobým postižením močového měchýře. Velmi vzácně se mohou po odstranění uzlin vyskytnout otoky dolních končetin.

Současné odstranění vejcovodů a vaječníků je buď plánovaná operace, nebo se k němu přistupuje na základě nálezu, který byl zjištěn v průběhu operačního výkonu. Následkem odstranění vaječníků je tělo nedostatečně zásobeno hormony, které je nutno po operaci užívat.

Laparoskopická hysterektomie

Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie je jedna z nejmodernějších operačních postupů v gynekologii. Kombinuje se zde laparoskopie a vaginální operace. Laparoskopie zajišťuje první část operace - uvolnění dělohy ze svých závěsů, popř. odstranění děložních přívěsků (vejcovodů a vaječníků). Druhá část - podvázání děložních cév a vyjmutí dělohy - je poté provedena vaginálně (pochvou), obdobně jako při vaginální hysterektomii.

Postup operace:

I. laparoskopie

 1. zavedení insuflační jehly (tj. jehly, kterou proudí do dutiny břišní vzduch pod tlakem) v oblasti pupku
 2. nafouknutí břišní dutiny plynem (nejčastěji CO2)
 3. zavedení trokaru (trubičky) s optikou jež zprostředkovává pohled do dutiny břišní
 4. zavedení operačních nástrojů z vpichů v obou podbřišcích
 5. operace na děložních přívěscích - vejcovodech a vaječnících - pokud je součástí operace
 6. uvolnění dělohy od okolních tkání, tzn. od děložního fundu (shora) směrem dolů k děložnímu hrdlu oddělujeme dělohu od vazů, které ji udržují ve své poloze v pánvi, od močového měchýře a od cév, které ji zásobují krví.

II. vaginální přístup

 1. otevření dutiny břišní po protětí poševní stěny v místě úponu pochvy na děložní hrdlo
 2. uvolnění dělohy od vazů a podvázání cév, které ještě nebyly přerušeny při laparoskopii
 3. vyjmutí dělohy pochvou
 4. uzavření dutiny břišní
 5. uzavření pochvy a její závěs na pánevní vazy

Hysterektomie - po operaci

Délka pracovní neschopnosti je stanovena individuálně dle stavu pacientky. Po operaci je třeba pečlivě dodržovat pokyny lékaře. Všeobecně se doporučuje:

 • minimálně po dobu čtyř týdnů dodržovat zvýšenou hygienu, často se sprchovat, nekoupat se ve stojaté vodě (tj. ve vaně, v bazénu apod.)
 • ze stejného důvodu je nutno se vyvarovat asi 2 - 3 měsíce zvedání těžších břemen, aby se vytvořila pevná jizva a pacientku neobtěžoval v pozdější době sestup pochvy
 • pohlavní styk je možno obnovit asi po 4 - 6 týdnech
 • v případě současného odstranění vaječníků je vhodná hormonální substituce (náhrada ve formě náplastí či tablet)
 • ke kontrole se pacientka dostavuje za 2 - 3 týdny po operaci, obvykle již ke svému obvodnímu gynekologovi, který zváží další postup (např. je-li vhodná lázeňská léčba, hormonální substituce aj.)
 • odstranění dělohy vede samozřejmě k trvalé neplodnosti
 

Vstup do poradny

 

Vstup do diskuze

Další články k tématu

Mimoděložní těhotenství a jeho formy
Mimoděložní těhotenství a jeho formy Mimoděložní těhotenství (latinsky graviditas ectopica) je stav, kdy je těhotenství uloženo mimo děložní dutinu. Protože pouze děložní dutina může umožnit růst e...
Nebojte se laparoskopie
Nebojte se laparoskopie Laparoskopie je lékařská vyšetřovací metoda, která umožňuje šetrné prohlédnutí dutiny břišní. Laparoskopie spadá do tzv. „minimálně invazivní chirurgie“ – pomoc...
Jak bojovat s myomy? Myslete na těhotenství včas
Jak bojovat s myomy? Myslete na těhotenství včas Myomy jsou nádory na děloze, v drtivé většině případů nezhoubné. Nejčastěji jsou myomy diagnostikovány ve věku kolem 40 let. Výskyt myomů se v poslední době zna...
Endometrióza
Endometrióza Endometrióza je nejčastější gynekologickou nemocí žen v reprodukčním věku. Její název pochází od latinského „endometrium“, což je výstelka děložní dutiny. Při e...
Bolí mě břicho. Mohou za to srůsty?
Bolí mě břicho. Mohou za to srůsty? Srůsty jsou původcem mnoha problémů nejen u žen. Avšak pro ženy jsou mnohem nebezpečnější, neboť kromě nejrůznějších b...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.