Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Myomy jsou nádory na děloze, v drtivé většině případů nezhoubné. Nejčastěji jsou myomy diagnostikovány ve věku kolem 40 let. Výskyt myomů se v poslední době značně zvýšil, čemuž přispívá boom kvalitních ultrazvuků, které patří do standardní výbavy gynekologických ambulancí.

Myomy trápí ženy nejen proto, že způsobují  dlouhé a silné menstruačního krvácení, ale především mohou být často překážkou otěhotnění či donošení plodu.

Myomy souvisí s pohlavními hormony

Příčiny vzniku myomů nejsou zcela známy. Víme jen to, že se u některých skupin žen vyskytují častěji. "Výskyt myomů je častější u obézních žen a také u žen po 40. roku života," říká doc. MUDr. Michal Mára, CSc., vyhledávaný český specialista na léčbu myomů a vedoucí takto zaměřených, specializovaných ambulancí (www.myomy.cz). Vznik myomů je zřejmě také spojen s hormonálními faktory. "U žen, které začaly menstruovat velice brzy, tedy mladší než 10 let, se myomy vyskytly ve větší míře než u ostatních žen. Oproti tomu se myomy již neobjevují  v menopauze," vysvětluje doc. Mára a dodává, že např. u afroameričanek je výskyt myomů častější než u ostatních etnik a že i genetické předpoklady hrají určitou roli.

Myom může a nemusí vadit

Myom sám o sobě nemusí ženě nikterak vadit. Záleží na jeho velikosti a umístění. Největší trable  způsobuje ženám, pro které je překážkou k otěhotnění či donošení plodu. "Je vědecky prokázáno, že ženy s myomy mají vyšší riziko potratu, pakliže tedy s myomem vůbec otěhotní," říká doc. Mára. Myom je totiž vyživován cévami, což během těhotenství znamená, že ubírá živiny plodu. Plodu se pak nemusí dařit a důsledky mohou být tragické. Malé myomy do 4 cm však pro těhotenství obvykle žádné riziko nepředstavují, ačkoliv během těhotenství vlivem hormonálního působení mohou vyrůst až na trojnásobek.

Odhlédneme-li od problému s otěhotněním a donošením plodu, ženy s myomy si často stěžují na silné a dlouhé menstruační krvácení, mívají pocit "plného podbřišku". U závažných případů tak ženy s myomy mohou kvůli silným krvácením trpět nezanedbatelnou chudokrevností.

Kdy myom operovat?

Myom je potřeba odstranit tehdy, způsobuje-li ženě vážné obtíže, o kterých jsme se zmínili. Opakované potraty by měly být pro ženu s myomy jasným znamením, že děloha není schopna plod donosit a že je třeba myomy odstranit. "Myomy odstraňujeme nejčastěji laparoskopicky, tedy přes 3-4 drobné dírky v břiše. V některých případech je třeba odstranit dělohu celou, a to zejména tam, kde je děloha poseta myomy natolik, že se změnila v naprosto nepřehledný orgán. V pánvi (v děloze ale i mimo ni, na vaječníku apod.) by pak časem mohl nepozorovaně začít bujet zhoubný nádor, " vysvětluje doc. Mára. Při rozhodování o tom, zda-li bude ženě děloha ponechána či nikoliv, jsou dále rozhodující faktory věk, počet a velikost myomů a také to, zda-li žena plánuje děti či nikoliv.

Jak se bránit myomům? Otěhotněte včas!

Podle doc. Máry je včasné otěhotnění dobrou prevencí vzniku myomů. "Domnívám se, že děloha je naprogramovaná tak, aby od určitého věku co dva roky nosila plod. Když se tak neděje, anebo žena plánuje těhotenství až po třicítce, nastávají častěji tyto patologické procesy. Děloha, která donosí plod, se po porodu během šestinedělí zavinuje zpět. Smrskávání cév na děloze způsobí to, že případné malé myomy přestanou být cévami vyživovány a odumřou. U ženy tak nedojde k rozvoji velkých myomů, respektive k němu případně dojde až ve vyšším věku," nastiňuje vztah mezi těhotenstvím a myomy doc. Mára.

Další články k tématu

Mimoděložní těhotenství a jeho formy
Mimoděložní těhotenství a jeho formy Mimoděložní těhotenství (latinsky graviditas ectopica) je stav, kdy je těhotenství uloženo mimo děložní dutinu. Protože pouze děložní dutina může umožnit růst e...
Nebojte se laparoskopie
Nebojte se laparoskopie Laparoskopie je lékařská vyšetřovací metoda, která umožňuje šetrné prohlédnutí dutiny břišní. Laparoskopie spadá do tzv. „minimálně invazivní chirurgie“ – pomoc...
Bolí mě břicho. Mohou za to srůsty?
Bolí mě břicho. Mohou za to srůsty? Srůsty jsou původcem mnoha problémů nejen u žen. Avšak pro ženy jsou mnohem nebezpečnější, neboť kromě nejrůznějších b...
Endometrióza
Endometrióza Endometrióza je nejčastější gynekologickou nemocí žen v reprodukčním věku. Její název pochází od latinského „endometrium“, což je výstelka děložní dutiny. Při e...
Co je hysterektomie a jak se provádí?
Co je hysterektomie a jak se provádí? Hysterektomie, odstranění dělohy, je chirurgický zákrok, ke kterému se gynekolog ve specifických případech rozhodne na základě předchozích vyšetření. Hysterketo...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.