Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Pokud se pár neúspěšně snaží o otěhotnění minimálně rok, je dobré zjistit příčinu. Na neplodnosti se totiž kromě ženy může podílet i muž. Jedním z prvních kroků by tedy měla být analýza semene, protože hlavní příčinou mužské neplodnosti je porucha spermií.

Základní vyšetření mužské plodnosti se nazývá spermiogram.

K tomu, abychom se dozvěděli, zda má muž dost zdravých spermií, slouží mikroskopické vyšetření ejakulátu, takzvaný spermiogram. Vyhodnocuje se počet spermií v jenom mililitru, jejich pohyblivost, tvar, vzhled a doba ztekucení.  Hodnoty těchto parametrů pak slouží k výběru optimální metody asistované reprodukce (IUI, IVF, ICSI).

Co dělat či nedělat předem

Před odběrem byste měli dodržet minimálně dvoudenní sexuální zdrženlivost, jen tak se zajistí co nejlepší kvalita vzorku. Nedodržení abstinence vede ke snížení počtu spermií a menšímu objemu spermatu. Naopak delší zdrženlivost způsobí horší pohyblivost spermií. Samotného vyšetření se není třeba obávat, není nijak bolestivé. Zvláště první fáze patří mezi ty příjemné.

Jak vyšetření probíhá

Vzorek spermatu se získává masturbací většinou přímo v centru reprodukční medicíny. Ve zvukotěsné místnosti mužům odběr zpříjemní pánské časopisy a videa, někde dovolují dokonce i přítomnost partnerky. Komu by byl takový odběr nepříjemný, může zvolit druhou možnost přinést ejakulát z domova. Tady je však nutné dodržet lhůtu, kdy musíte vzorek ve sterilní nádobě dopravit do akreditované laboratoře do jedné hodiny po odběru a zajistit, aby byl v temnu a neprochladl (teplota by se měla pohybovat mezi 18 a37 stupni Celsia). Po odběru nechají sperma zkapalnit, to se děje zpravidla do 15 až 20 minut po odběru a potom se sperma centrifuguje a hodnotí.

Jaké jsou hraniční hodnoty spermiogramu

Objem: 2 až 6 ml

pH: 7,1 až 7,8

Koncentrace spermií na 1ml: větší než 20 milionů

Celkový počet spermií: větší než 40 milionů

Počet živých spermií: minimálně 75 %

Pohyblivost: minimálně 50 % - poměr pohybujících se k celkovému počtu

Kvalita pohybu: hodnotí se podle MCLeodovy škály v rozmezí 0 až 4

0 – nepohybují se

1 – pohybují se na místě

2 – pohybují se vlnovitě

3 – pohybují se progresivně vpřed

4 – rychlý a progresivní pohyb kupředu

Přičemž by stupeň pohyblivosti měl být větší než 2 a alespoň 25 % z nich musí mít stupeň 3 až 4

Tvar: alespoň 30 % normálně tvarovaných spermií. Za normální se považuje oválný tvar s hladkými konturami, je u nich akrozom (enzymatická čepička), která dosahuje minimálně do 40 až 70 % délky hlavičky. Nemá být popisované žádné zdvojení a abnormalita bičíku. Normotvarovaná spermie je veliká 40 až 50 mikrometrů.

Aglutinace: menší než 2 (0 až 3)

Viskozita: menší než 3 (0 až 4)

Rychlost zkapalnění: z hustého gelu zkapalní do 30 minut

Fruktóza v roztoku: hranice je 3mg fruktózy na 1ml (fruktóza dodává energii pro pohyb spermií)

Protilátky: žádné nebo do 40 %  (jestli  nejsou ve spermatu jiné buňky, například bílé krvinky či bakterie)

Spermiogram a jeho výsledek

1 – normální hodnota

2 – oligozoospermie – nižší počet spermií než je stanovená norma (20 milionů na 1ml)

3 – astenozoospermie – snížená pohyblivost spermií

4 – oligoastenozoospermie – menší počet a snížená pohyblivost

5 – teratoozoospermie – normální počet tvarově nevyhovujících spermií

6 – astenoteratozoospermie – spermie tvarově neodpovídají normě a zároveň jsou  méně pohyblivé

7 – oligoastenoteratozoospermie – spermií je menší počet, tvarově neodpovídají a jejich pohyblivost je významně omezená

8 – pyospermie – ve spermatu jsou bílé krvinky (příznak zánětu)

9 – nekrospermie – spermie jsou mrtvé (norma je 75 % živých spermií)

10 – aspermie – nepřítomnost spermií

Příčinou sníženého počtu spermií může být horší průchodnost ve vývodových cestách nebo ejakulace do močového měchýře.  Kyselé sperma pravděpodobně způsobuje neprůchodnost vývodu ze semenných váčků, které alkalizují sperma. Alkalické sperma je většinou známkou infekce. Zásaditost spermatu způsobuje i abnormalitu při zkapalnění. Na neprůchodnost semenných váčků nebo jejich ochabnutí ukazuje nízká koncentrace fruktózy a menší objem ejakulátu.

Špatný spermiogram neznamená konec

Horší výsledek však ještě nemusí znamenat konec. Ovlivnit ho může stres a obavy z toho, jak spermiogram dopadne. Vliv má však i špatná životospráva, třeba kouření či obezita. Horší výsledek může způsobit také přílišné posilování, velká konzumace alkoholu, nebo horečka. Spermie obecně nemají rády teplo, mezi další negativní vlivy proto patří časté koupele v horké vodě či saunování,  a také nošení příliš těsného a teplého prádla.

Lepších výsledků lze dosáhnout přísunem vitamínů C a E.

V každém případě je důležité si uvědomit, že testování spermatu znázorňuje aktuální stav při odběru, který vůbec nemusí  odpovídat stavu v době oplodnění. Proto hraniční hodnoty ještě nemusí znamenat, že muž není schopen počít dítě. Muži s horšími výsledky mají jen menší pravděpodobnost mít dítě, rozhodně však ne fakt, že dítě mít nemohou. Výsledky spermiogramu mohou hodně kolísat, proto by konečný verdikt o kvalitě spermatu měl být vynesen až po minimálně dvou testech s odstupem jednoho měsíce.

Další články k tématu

Vulvovaginitidy v dětském věku
Vulvovaginitidy v dětském věku Pohlavní orgány máme od dnů prvních do dnů posledních – byť se tento fakt často přehlíží. Proto se v dětském věku můžeme (nikoliv vzácně) setkat se zánětlivými ...
Kam se poděla dorostová gynekologická prevence?
Kam se poděla dorostová gynekologická prevence? Dětská a dorostová gynekologická prevence je stejně potřebná jako třeba ta stomatologická. Bohužel se na ni v České republice zapomíná, přestože ve světě je tre...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.