Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Srůsty jsou původcem mnoha problémů nejen u žen. Avšak pro ženy jsou mnohem nebezpečnější, neboť kromě nejrůznějších bolestí mohou způsobit i neplodnost. Jsou nejčastěji způsobeny chirurgickými zákroky a záněty. Jejich léčba je výhradně chirurgická. Ačkoliv lze dnes tvorbu pooperačních srůstů mínit různými nejen farmakologickými prostředky, nelze jejich tvorbě absolutně zabránit. Srůsty tak budou i v dalších letech oříškem nejen pro pacientky, ale i pro lékaře.

Srůsty

Srůsty jsou v podstatě jizvy, které spojují poraněnou tkáň mezi dvěma a více orgány. Vznikají nejčastěji po operacích, kdy se v prvních dne po operaci, během procesu hojení, operované místo spojí s okolními orgány a vytvoří srůst. Mohou se však tvořit i vlivem zánětů, endometriózy či nejrůznějších traumat.

Nejčastěji se srůsty tvoří po otevřených, tzv. laparotomických, operacích. Udává se, že až u 90% všech operovaných pacientek po větších gynekologických operacích se srůsty vytvoří. U operací laparoskopických se srůsty tvoří méně (asi v 70%) a jsou výrazně menší než u operací klasických. Srůsty mohou mít nejrůznější důsledky včetně neplodnosti či neprůchodnosti střev.

Srůsty a jejich nejčastější projevy

Bolest
Srůsty jsou vazivovou tkání, která může být různě silná a pevná. Z čeho je tato tkáň přesně tvořena, bylo předmětem několika výzkumů, které se často zaměřovaly na výzkum přítomnosti nervových buněk. Ta se v případě pánevních srůstů potvrdila. V zahraničí pak byly prováděny výzkumy, kdy se mikrolaparoskopickými technikami vyšetřovala citlivost pánevních srůstů. V 80% případů si pacientky při tomto vyšetření stěžovaly na výraznou bolest. K obecné teorii o tom, že srůsty způsobují bolest tím, že omezují pohyb orgánů a jejich flexibilitu, se tedy připojila teorie i o samotné citlivosti srůstů, při jejichž podráždění (například při pohlavním styku) dochází u pacientek k silným bolestem.
Odborná literatura uvádí, že až u 50% pacientek s chronickou pánevní bolestí jsou původcem obtíží právě srůsty.

Neplodnost
Jemné blanité srůsty se u žen často tvoří  ve vejcovodech. A právě neprůchodnost vejcovodů je podle doc. Michala Máry, předního českého odborníka v miniinvazivní chirurgii a léčbě myomů, původcem ženské neplodnosti až ve 40% všech případů. Dalším případem, kdy mohou srůsty zapříčinit neplodnost, jsou operace, při kterých dojde ke srůstu vaječníků a dělohy, nejčastěji jako důsledek odstranění myomu na zadní stěně dělohy.
Rozrušení těchto srůstů bývá jedinou možnou cestou, jak problém neplodnosti vyřešit, i když úspěšnost takového zákroku není vždy jistá. Statistiky uvádí, že do 2 let od odstranění srůstů otěhotní až 45% dosud neplodných žen.

Diagnóza, léčba a prevence srůstů

Přítomnost srůstů v břišní dutině spolehlivě odhalí laparoskopie. Při ní se určí rozsah srůstů a může se provést tzv. rozrušení růstů. Při tomto zákroku chirurg elektrokoagulačními kleštičkami srůsty odstraní. I po provedení této lýzy však mohou být časem srůsty obnoveny, protože odstranění srůstů samo o sobě rovněž způsobuje mikrotraumata, která se mohou podílet na tvorbě tzv. sekundárních srůstů.

Spolehlivá prevence srůstů neexistuje. Operatér sice může při výkonu použít různé síťky zabraňující přilnutí orgánů k sobě, lze rovněž aplikovat nejrůznější preparáty snižující tvorbu srůstů, avšak 100% ochranu před srůsty vědci dosud nenašli.

Další články k tématu

Co je hysterektomie a jak se provádí?
Co je hysterektomie a jak se provádí? Hysterektomie, odstranění dělohy, je chirurgický zákrok, ke kterému se gynekolog ve specifických případech rozhodne na základě předchozích vyšetření. Hysterketo...
Endometrióza
Endometrióza Endometrióza je nejčastější gynekologickou nemocí žen v reprodukčním věku. Její název pochází od latinského „endometrium“, což je výstelka děložní dutiny. Při e...
Nebojte se laparoskopie
Nebojte se laparoskopie Laparoskopie je lékařská vyšetřovací metoda, která umožňuje šetrné prohlédnutí dutiny břišní. Laparoskopie spadá do tzv. „minimálně invazivní chirurgie“ – pomoc...
Když se řekne "synechie"
Když se řekne "synechie" Srůst malých stydkých pysků nazýváme odborně synechia vulvae. Toto onemocnění se vyskytuje velmi často, ale vzhledem k mal&ea...
Jak bojovat s myomy? Myslete na těhotenství včas
Jak bojovat s myomy? Myslete na těhotenství včas Myomy jsou nádory na děloze, v drtivé většině případů nezhoubné. Nejčastěji jsou myomy diagnostikovány ve věku kolem 40 let. Výskyt myomů se v poslední době zna...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.