
- neděle 13. březen 2016
- Napsal GYNWEB

Přibližně jedna těhotná žena ze sta se léčí s cukrovkou už od doby, kdy ještě nebyla těhotná. U dalších 2 – 3% těhotných se cukrovka poprvé objeví v těhotenství. Takové cukrovce se říká těhotenská cukrovka, případně těhotenský diabetes.
Ačkoliv jsou dnes rizika plynoucí z těhotenské cukrovky významně redukována, těhotné ženy s cukrovkou mají stále mnoho omezení: musí počítat s častější návštěvou lékaře, musí dodržovat přísnou dietu, několikrát denně musí kontrolovat hladinu cukru v krvi. V některých případech je třeba nasadit insulínovou léčbu.
Těhotenská cukrovka
Těhotenská cukrovka, odborně gestační diabetes, je jednou z nejčastějších komplikací v těhotenství. Obvykle k jejímu rozvoji dochází během druhé poloviny těhotenství, kdy hormony ovlivní schopnost organismu produkovat inzulín. Na rozdíl od ostatních forem diabetu těhotenská cukrovka s narozením dítěte mizí. Přesto vědecké poznatky hovoří o tím, že ženy, které prodělaly těhotenskou cukrovku, jsou v budoucnu více ohroženy rozvojem diabetu.
U většiny žen s těhotenskou cukrovkou stačí ke kompenzaci pravidelná kontrola cukru v krvi a dieta, ale 10 – 15% těhotných je třeba léčit aplikací inzulínu.
Dieta
Těhotná žena s těhotenskou cukrovkou by měla dodržovat lékařem stanovenou dietu. I když těhotná trpěla cukrovkou ještě před otěhotněním, je třeba s pokračujícím těhotenstvím dietu dále upravovat. Kolik kalorií by měla těhotná denně sníst a jaká by měla být skladba jídelníčku – to závisí na mnoha faktorech včetně výšky, váhy, stádiu těhotenství a růstu plodu. Plán diety vždy sestavuje ošetřující lékař.
Cvičení
Pravidelné cvičení pomáhá držet těhotenskou cukrovku pod kontrolou, a to tím, že tělo pak inzulín využívá efektivněji. Přesto je třeba, aby těhotná se svým lékařem druh a intenzitu cvičení konzultovala.
Inzulín
Většina těhotných s těhotenskou cukrovkou nepotřebuje injekční podávání inzulínu. Nicméně pakliže se hladina cukru v krvi nestabilizuje po 2 týdnech diety, je pravděpodobné, že lékař zváží podávání inzulínu v injekční formě.
Dávkování inzulínu se během těhotenství mění. Obvykle se zvyšuje po 20-24. týdnu těhotenství a stabilizuje se okolo 36. týdne těhotenství.
Riziko pro dítě
Zvýšená hladina glukózy v matčině krvi prochází placentou do organismu dítěte. Tento zdroj energie negativně ovlivňuje vývoj dítěte: dítě neúměrně přibývá na váze, může dojít k poruše dozrávání tkání plodu. Není-li těhotenská cukrovka léčena, dítě po narození trpí hypoglykémií, neboť přestřihnutím pupeční šňůry dochází k zastavení přísunu energie. U dítěte se dále mohou objevit poruchy srdečního rytmu, dechové obtíže a horší průběh novorozenecké žloutenky. Dalšími komplikacemi je pak dítě ohroženo i v budoucnu.
Těhotenskou cukrovku není radno podceňovat. Její včasné zachycení a efektivní léčba je pro další zdravý vývoj plodu i pro zdraví matky esenciální.
Další články k tématu

