
- pátek 13. listopad 2015
- Napsal GYNWEB

Tzv. tvrdnutí břicha zaznamená během těhotenství snad každá žena. Jde o fyziologický, tedy naprosto normální, děj, který nijak neohrožuje průběh těhotenství. Tvrdnutí břicha se odborně nazývá „Braxton Hicks kontrakce“.
Tento druh kontrakcí byl pojmenován po britském lékaři, který je v roce 1842 poprvé popsal.
Braxton Hicks kontrakce se obvykle objevují již od 6.týdne těhotenství, ale těhotné ženy je obvykle zaznamenávají až ve 2.trimestru. Vnímají je jako občasné, nepravidelné a nebolestivé ztuhnutí břicha, které záhy odeznívá.
Mnohé těhotné ženy jsou však těmito kontrakcemi vystrašeny, a to zejména tehdy, jsou-li příliš časté a připojuje-li se k nim nepříjemný tlak. Faktem je, že i pro odborníky je často složité rozlišit, zda-li se jedná o Braxton Hicks kontrakce, či počínající předčasný porod. Proto by se měla těhotná v případě pochyb obrátit na svého ošetřujícího lékaře, či se dostavit přímo na ambulanci porodnice.
Jak rozlišit běžné tvrdnutí břicha od skutečného porodu?
Intenzita Braxton Hicks kontrakcí se s postupujícím těhotenstvím zvyšuje a pár týdnů před očekávaným porodem už mohou být vnímány jako nepříjemné. Zatímco Braxton Hicks kontrakce daleko před porodem nemají žádný vliv na kvalitu uzavření hrdla či změny na čípku, zesilující se kontrakce před porodem už zpravidla „dozrání“ děložního hrdla způsobují.
Běžné Braxton Hicks kontrakce, ačkoliv mohou být pár týdnů před porodem hůře snášeny, nemají zesilující se intenzitu. Tedy kontrakce se neprodlužují, nezesilují a jejich četnost v časovém úseku se nezvyšuje.
Jak si od tvrdnutí břicha ulevit?
Existuje několik způsobů, které mohou Braxton Hicks kontrakce zmírnit.
- Změňte polohu těla. Sedíte-li, či ležíte, zvedněte se a udělejte pár kroků. Naopak provádíte-li nějakou fyzickou aktivitu, sedněte si anebo se položte.
- Dejte si teplou (nikoliv horkou!!!) koupel, pomůže vám lépe relaxovat (pozor na přehřátí!!!)
- Dodržujte pitný režim. Dehydratace může způsobovat častější kontrakce dělohy.
- Zkuste běžné relaxační cviky či pomalé, hluboké dýchání. Braxton Hicks kontrakce pravděpodobně zcela nevymizí, vy je ale budete lépe snášet.
Kdy vyhledat lékaře?
Zatímco Braxton Hicks kontrakce můžete výše uvedenými způsoby zmírnit, skutečné porodní kontrakce přetrvávají a dále se zesilují. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře.
Dále je nutné se na lékaře obrátit v těchto případech:
- intenzivní bolest v břiše připomínající menstruační bolesti
- více jak 6 kontrakcí za hodinu (i když nejsou příliš bolestivé)
- vaginální krvácení či špinění
- vaginální výtok
- bolest v kříži spojená s kontrakcemi
- máte-li jakékoliv pochybnosti týkající se vašeho průběhu těhotenství
Magnézium: placebo, anebo dobrý pomocník?
Těhotným, které si na časté tvrdnutí břicha stěžují, bývá doporučen zvýšený přísun magnézia. Názory na jeho efektivitu se mezi porodníky liší: v tabletách má spíše placebo efekt, skutečný účinek nastává až při vysokých dávkách magnézia sulfátu nitrožilní aplikací.
Magnézium by se těhotné nemělo podávat po 36. týdnu těhotenství, protože by mohlo negativním způsobem ovlivnit dítě (vede ke snížení variability srdeční akce plodu a dechové aktivity novorozence). Nebezpečné pro matku je pak předávkování magnéziem, které může způsobit letargii, plicní edém a útlum dýchání.
Další články k tématu




