Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

"Těhotenství není nemoc." Hojně užívané rčení, které ženy odrazuje od přehnané opatrnosti. Té je ale určitě třeba při výběru letní dovolené. Těhotná žena by měla pečlivě zvážit přínosy a rizika zahraniční rekreace.

Případný předčasný porod či dokonce potrat nebo smrt novorozeněte v některé zahraniční destinaci může přinést obrovské komplikace.

Nejbezpečnější pro cestování je 2. trimestr

„Moje první těhotenství bylo naprosto v pořádku,“ říká Petra z Prahy a dodává. „Byla jsem ve 20.týdnu, když jsem odletěla na týden do Říma. Všechno proběhlo v pořádku, týden jsme si s manželem skvěle užili. Druhé těhotenství se v jeho druhé polovině zvrtlo a narodilo se mi těžce nedonošené miminko. Kdybych v tu dobu byla v zahraničí, nemuselo to dopadnout dobře. Až s odstupem času mi došlo, jak lehkovážně jsem k prvnímu těhotenství přistupovala.“

Je namístě k cestování v těhotenství přistupovat s obavami? Podle MUDr. Miroslava Havlína z pražského ADC Sanatoria existuje na cestování v těhotenství mnoho pohledů. „Svým pacientkám vždy radím, aby cestovaly ve druhém trimestru, nejlépe mezi 14. – 26.týdnem, nejlépe uprostřed tohoto intervalu,“ říká MUDr. Havlín. „Toto samozřejmě platí pouze pro fyziologická, tedy bezproblémová, těhotenství, přičemž rozhodně nedoporučuji lety delší než 4 hodiny či dlouhé cesty autem či autobusem,“ dodává gynekolog.

Čeho se mají těhotné na dovolené v zahraničí vyvarovat?

Když už si těhotná žena vezme do hlavy, že musí v létě vycestovat za teplem, měla by volit takové místo, kde je dostupná kvalitní lékařská péče (tedy civilizované státy a rezorty v blízkosti měst s porodnicí a neonatologickým oddělením). Zcela jistě je dobré se vyhnout velkým vedrům a dodržovat zásady hygieny – to kvůli prevenci průjmových onemocnění. Měla by dále pamatovat na dostatečnou hydrataci a odpočinek.

Když už hovoříme o odpočinku, určitě jím myslíme odpočinek ve stínu či v prostředí klimatizovaného pokoje. Rozhodně je třeba se vyhnout opalování. „V dutině děložní je už tak 41 – 42°C,“ vysvětluje MUDr. Havlín a pokračuje: „Určitě není vhodné setrvávat přes poledne na slunci a miminko péci. Doporučuji po vzoru jižních národů dodržovat siestu.“

Co se všechno může v zahraničí stát

Těhotné ženě se na dovolené v zahraničí může přihodit ledacos: může se projevit počínající problém a těhotná nebude schopna absolvovat cestu zpět, může předčasně porodit a v nejhorším případě dokonce potratit.

Každá těhotná žena cestující do zahraničí by tedy měla důkladně zvážit, zda-li je v dané destinaci dostupná kvalitní gynekologická a neonatologická péče. Hovoříme-li o kvalitě, pak je třeba podotknout, že členství země v EU ještě neznamená, že se těhotné ženě automaticky dostane kvalitní lékařské péče.

A hovoříme-li o dostupnosti, zde je třeba upozornit na dojezdové časy sanitních vozů, které jsou v zahraničí často o mnoho desítek minut delší než v ČR. Jednoduše řečeno: dovolená v rezortu vzdáleném několik desítek kilometrů od porodnice je prostě hazard.

Finanční aspekt: Nenarozené miminko nepojistíte

Co si málo nastávajících maminek uvědomuje, je otázka pojištění. Miminko v děloze prostě nepojistíte. Respektive existují poměrně „vzácná“ (a náležitě drahá) pojištění, která umí pojistit prakticky cokoliv, ale v ČR v rámci pojišťoven takové produkty nenaleznete. Navíc pojišťovny mají u klasických turistických pojištění mnoho výluk, které se týkají právě těhotných.

Moudré není ani spoléhat na to, že trávíte dovolenou v zemi EU. Každá země má jiné standardy veřejné lékařské péče a může se tedy stát, že péče, které se těhotné v ČR dostane zdarma, stojí v jiné zemi mnoho tisíc korun, či dokonce desetitisíce korun. Finančně destruktivní pak pro těhotnou může znamenat situace, kdy dítě po porodu zemře, anebo se narodí těžce nedonošené. Repatriace ostatků nepojištěného dítěte ze zahraničí stojí několik desítek tisíc korun, repatriace miminka v inkubátoru statisíce. Samotný nemocniční pobyt miminka v inkubátoru denně stojí desetitisíce korun, což představuje problém zejména mimo země EU, kde se čerstvě narozené miminko nestává automaticky účastníkem tamního veřejného pojištění.

Nechcete riskovat? Čechy jsou krásné!

Co se všechno může stát, člověk často zjistí, až když už je pozdě. Samozřejmě že ze statistického hlediska má těhotná větší pravděpodobnost, že se vrátí zpět v pořádku. Ale stále zde určité riziko existuje a pak… Čechy jsou přece taky krásné!

Další články k tématu

Bakteriální vaginózu raději nepodceňujte
Bakteriální vaginózu raději nepodceňujte Bakteriální vaginóza je jednou z častých příčin vaginálních infekcí. Udává se, že až ...
Užívání paracetamolu v těhotenství nemusí být zcela bezpečné
Užívání paracetamolu v těhotenství nemusí být zcela bezpečné Mnoho žen se během těhotenství potká se zdravotní komplikací, a tak se nevyhnou nutnosti užívat nějaký lék. Věd...
Vitamíny a minerály v těhotenství
Vitamíny a minerály v těhotenství Pro správný vývoj plodu a pro úspěšné přežití těhotenství je důležitý zvýšený...
Přiměřené množství kofeinu v těhotenství neškodí
Přiměřené množství kofeinu v těhotenství neškodí Když to nebudete přehánět, nemusíte se kofeinu v těhotenství bát, jedno kafe neublíží. Při konzumaci více než 3...
Vaginální porod po císařském řezu (VBAC) není chimérou
Vaginální porod po císařském řezu (VBAC) není chimérou Staré rčení „jednou císařský řez = vždycky už jen císařský řez“ postupně ztrácí svou popular...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.