
- pondělí 25. únor 2019
- Napsal GYNWEB

Ženy čekající dítě by se měly zajímat nejen o to, na jakou zdravotní péči mají nárok a jaká vyšetření mají nebo mohou podstoupit. Za pozornost rozhodně stojí i nabídka zdravotních pojišťoven právě pro tuto skupinu klientek.
Mnohé ženy vůbec netuší, jaké benefity mohou během gravidity využívat – je docela škoda se o ně připravit! A když už budete v tom porovnávání nabídek, schválně se podívejte i na to, co tyhle instituce nabízejí nejmenším dětem.
Až několikatisícové výše mohou v součtu dosáhnout příspěvky zdravotních pojišťoven poskytované těhotným ženám a nejmenším dětem. Často přitom jde o platbu za úkony, které klientky opravdu podstupují, a tak se využití benefitů skutečně vyplatí.
Příkladem budiž prvotrimestrální screening, který se stal naprostým vyšetřovacím standardem, ale pojišťovny ho běžně nehradí. Nicméně mnohé z nich gravidním ženám poskytují příspěvek, který může pokrýt veškeré náklady.
Na co všechno se dají peníze využít?
Často je možné příspěvek - jehož výše se mezi pojišťovnami liší a začíná na tisícikoruně pro těhotnou - využít celý najednou, anebo jej čerpat postupně, například část na zmíněný screening a další část na těhotenské kurzy, 3D ultrazvuk a podobně. U některých pojišťoven mohou ženy nevyužitou část příspěvku vyčerpat následující půl rok až rok o porodu. U jiných zase může několik stovek korun využít i budoucí otec, například na odvykání kouření.
Některé zdravotní pojišťovny poskytují i příspěvek předčasně narozeným dětem, například na speciální výživu. A prakticky všechny připívají na výdaje spojené s kojenci a batolaty, typicky na pojištění nehrazené z veřejného pojištění, jako je vakcína proti rotavirům, nebo plavání a další pohybové aktivity. V nabídce lze narazit i na úrazové pojištění kojenců. Příspěvky určené dětem je někde možné využít také na koupi monitoru dechu, včetně půjčovného, nebo na pořízení pomůcek usnadňujících kojení.
Nadstandardní vyšetření, kurzy i cvičení dětí
Pro představu nabídka třetí největší z pojišťoven. „Těhotné ženy a maminky, které jsou pojištěné u České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP), si mohou vybrat z nabídky atraktivních preventivních programů a čerpat zajímavé příspěvky. V rámci programu Manažerka mateřství pojišťovna přispívá na těhotenské kurzy i nadstandardní vyšetření a péči, a to částkou až 1500 korun. Dále Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá pětistovkou již narozeným dětem, například na produkty pro zdravý rozvoj dítěte nebo na cvičení dětí do 2 let. Dalších 1000 korun na pomůcky na kojení a cvičení lze u ČPZP čerpat v rámci produktu Žena po porodu. „Pokud sečteme všechny příspěvky, které mohou obdržet ženy očekávající narození dítěte nebo i po jeho příchodu na svět, dostaneme se na částku 3000 korun. To už stojí za to zvážit, zda být, či nebýt pojištěná u České průmyslové zdravotní pojišťovny,“ dodává tisková mluvčí ČPZP Elenka Mazurová. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna je počtem téměř 1,3 milionu klientů třetí největší zdravotní pojišťovnou v ČR.
Jak změnit pojišťovnu?
Chcete změnit pojišťovnu, protože vaše stávající toho těhotným moc nenabízí? Nejlépe na tom v tomto ohledu budou ženy, které početí teprve plánují. Protože zdravotní pojišťovnu sice můžete změnit, ale pouze jednou ročně. Podle termínu, kdy o změnu požádáte, se stanete klientem nové pojišťovny buď k 1. červenci (pokud o přeregistraci požádáte mezi 1. lednem až 31. březnem), anebo k 1. lednu (pokud o přeregistraci požádáte mezi 1. červencem až 30. zářím).
Ale smysl to rozhodně má i s ohledem na bonusy, které budete chtít využívat po narození potomka. Rodiče musí novorozence ke zdravotní pojišťovně přihlásit do osmi dnů, a to ke stejné, jejíž klientkou je i matka. Změnit pojišťovnu dítěte pak můžete rovněž k prvnímu červenci nebo prvnímu lednu. Proto má smysl řešit případné přehlášení ještě před porodem.
Celkem máte na výběr mezi sedmi zdravotními pojišťovnami, lepší volbou je některá z těch větších. Kromě bonusů se vyplatí zajímat se také o to, zdá s ní mají smlouvu i vaši lékaři.
Další články k tématu




