Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Ženy čekající dítě by se měly zajímat nejen o to, na jakou zdravotní péči mají nárok a jaká vyšetření mají nebo mohou podstoupit. Za pozornost rozhodně stojí i nabídka zdravotních pojišťoven právě pro tuto skupinu klientek.

Mnohé ženy vůbec netuší, jaké benefity mohou během gravidity využívat – je docela škoda se o ně připravit! A když už budete v tom porovnávání nabídek, schválně se podívejte i na to, co tyhle instituce nabízejí nejmenším dětem.

Až několikatisícové výše mohou v součtu dosáhnout příspěvky zdravotních pojišťoven poskytované těhotným ženám a nejmenším dětem. Často přitom jde o platbu za úkony, které klientky opravdu podstupují, a tak se využití benefitů skutečně vyplatí.

Příkladem budiž prvotrimestrální screening, který se stal naprostým vyšetřovacím standardem, ale pojišťovny ho běžně nehradí. Nicméně mnohé z nich gravidním ženám poskytují příspěvek, který může pokrýt veškeré náklady.

Na co všechno se dají peníze využít?

Často je možné příspěvek - jehož výše se mezi pojišťovnami liší a začíná na tisícikoruně pro těhotnou - využít celý najednou, anebo jej čerpat postupně, například část na zmíněný screening a další část na těhotenské kurzy, 3D ultrazvuk a podobně. U některých pojišťoven mohou ženy nevyužitou část příspěvku vyčerpat následující půl rok až rok o porodu. U jiných zase může několik stovek korun využít i budoucí otec, například na odvykání kouření.

Některé zdravotní pojišťovny poskytují i příspěvek předčasně narozeným dětem, například na speciální výživu. A prakticky všechny připívají na výdaje spojené s kojenci a batolaty, typicky na pojištění nehrazené z veřejného pojištění, jako je vakcína proti rotavirům, nebo plavání a další pohybové aktivity. V nabídce lze narazit i na úrazové pojištění kojenců. Příspěvky určené dětem je někde možné využít také na koupi monitoru dechu, včetně půjčovného, nebo na pořízení pomůcek usnadňujících kojení.

Nadstandardní vyšetření, kurzy i cvičení dětí

Pro představu nabídka třetí největší z pojišťoven. „Těhotné ženy a maminky, které jsou pojištěné u České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP), si mohou vybrat z nabídky atraktivních preventivních programů a čerpat zajímavé příspěvky. V rámci programu Manažerka mateřství pojišťovna přispívá na těhotenské kurzy i nadstandardní vyšetření a péči, a to částkou až 1500 korun. Dále Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá pětistovkou již narozeným dětem, například na produkty pro zdravý rozvoj dítěte nebo na cvičení dětí do 2 let. Dalších 1000 korun na pomůcky na kojení a cvičení lze u ČPZP čerpat v rámci produktu Žena po porodu. „Pokud sečteme všechny příspěvky, které mohou obdržet ženy očekávající narození dítěte nebo i po jeho příchodu na svět, dostaneme se na částku 3000 korun. To už stojí za to zvážit, zda být, či nebýt pojištěná u České průmyslové zdravotní pojišťovny,“ dodává tisková mluvčí ČPZP Elenka Mazurová. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna je počtem téměř 1,3 milionu klientů třetí největší zdravotní pojišťovnou v ČR.

Jak změnit pojišťovnu?

Chcete změnit pojišťovnu, protože vaše stávající toho těhotným moc nenabízí? Nejlépe na tom v tomto ohledu budou ženy, které početí teprve plánují. Protože zdravotní pojišťovnu sice můžete změnit, ale pouze jednou ročně. Podle termínu, kdy o změnu požádáte, se stanete klientem nové pojišťovny buď k 1. červenci (pokud o přeregistraci požádáte mezi 1. lednem až 31. březnem), anebo k 1. lednu (pokud o přeregistraci požádáte mezi 1. červencem až 30. zářím).

Ale smysl to rozhodně má i s ohledem na bonusy, které budete chtít využívat po narození potomka. Rodiče musí novorozence ke zdravotní pojišťovně přihlásit do osmi dnů, a to ke stejné, jejíž klientkou je i matka. Změnit pojišťovnu dítěte pak můžete rovněž k prvnímu červenci nebo prvnímu lednu. Proto má smysl řešit případné přehlášení ještě před porodem.

Celkem máte na výběr mezi sedmi zdravotními pojišťovnami, lepší volbou je některá z těch větších. Kromě bonusů se vyplatí zajímat se také o to, zdá s ní mají smlouvu i vaši lékaři.

Další články k tématu

Aplikace MAMApp - nejstahovanější česká aplikace pro těhotné
Aplikace MAMApp - nejstahovanější česká aplikace pro těhotné Mobilní technologie napevno zakotvily v našich každodenních činnostech. Vstoupily i do životů těhotných žen, které dnes díky internetu mají přístup k obrov...
Vše, co potřebujete vědět o hCG
Vše, co potřebujete vědět o hCG hCG je zkratka pro humánní choriový gonadotropin, který je do krve uvolňován poté, co se oplodněné vajíč...
Užívání paracetamolu v těhotenství nemusí být zcela bezpečné
Užívání paracetamolu v těhotenství nemusí být zcela bezpečné Mnoho žen se během těhotenství potká se zdravotní komplikací, a tak se nevyhnou nutnosti užívat nějaký lék. Věd...
Zrak a jeho změny v těhotenství
Zrak a jeho změny v těhotenství O těhotenství se mluví jako o nejkrásnějším období v životě ženy. Pod srdcem nosíte nový život, ženskost...
Braxton Hicks kontrakce aneb když tvrdne břicho
Braxton Hicks kontrakce aneb když tvrdne břicho Tzv. tvrdnutí břicha zaznamená během těhotenství snad každá žena. Jde o fyziologický, tedy naprosto normální, děj, který nijak neohrožuje průběh těhotenství. Tv...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.