Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Orální glukózový toleranční test (OGTT) je vyšetřovací metoda, díky níž je možné diagnostikovat diabetes. U těhotných žen se OGTT používá k zachycení gestačního diabetu, tedy těhotenské cukrovky.

Testu se není třeba děsit

OGTT se dle doporučení České gynekologické a porodnické společností ČLS JEP, ale také Světové zdravotnické organizace (WHO), provádí mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, přičemž hladina glykémie se poprvé vyšetřuje už v prvním trimestru během prvních krevních odběrů (zkoumá se i krevní obraz, infekční choroby a krevní skupina).

Na test je třeba si vyhradit několik hodin času. Zpravidla se provádí v laboratoři, kam těhotná přichází ráno lačná. V průběhu vyšetření těhotná vypije roztok s glukózou a následně se zkoumá reakce organismu, respektive hodnoty glykémie.

„Na sladké moc nejsem, nesladím, a tak jsem měla docela strach, jak test zvládnu," líčí paní Veronika. „Nakonec jsem byla mile překvapená, že tekutinu šlo vypít bez větších problémů, špatně mi rozhodně nebylo," vyvrací Veronika možné obavy ze žaludeční nevolnosti.

Že je OGTT bezpečný pro matku i dítě, potvrzuje i porodní asistentka Vlaďka Toplaková: „Není důvod mít z vyšetření strach. Naopak nerozpoznaná těhotenská cukrovka je to, čeho by se těhotné měly bát. "

Rizika pro matku i dítě plynoucí z neléčené těhotenské cukrovky jsme rozebíraly v jiném článku zde.

Průběh OGTT

Před OGTT by žena měla minimálně 8 hodin lačnit, pít smí jen čistou vodu. Den předem by měla jíst tak, jak je zvyklá, neměla by však podávat fyzické výkony, neměla by omezovat obvyklý příjem sacharidů.

K vyšetření je vhodné si vzít něco na čtení (test trvá více jak dvě hodiny), určitě pití a svačinu, kterou těhotná sní/vypije až po vyšetření v případě, že jí nebude kvůli lačnění dobře. Rozhodně by neměla zapomenout na žádanku a kartičku pojišťovny.

V laboratoři se nejprve zjišťuje hladina glykémie nalačno. Hodnota glykémie by měla mít hodnotu pod 5,1 mmol/l. Je-li hodnota 5,1 mmol/l a vyšší, je těhotná pozvána na druhý den, aby se test opakoval. Je-li hodnota glykémie vyšší i druhý den, měla by být žena odeslána na diabetologii, neboť se pravděpodobně jedná o těhotenskou cukrovku a žena by měla být v péči diabetologických specialistů.

V případě, že jsou hodnoty ve fyziologických mezích, přistupuje se k podání 75 g glukózy. Těhotná vypije sladký roztok a následují dva odběry: první za 60 minut, druhý za dalších 60 minut, tedy za dvě hodiny po vypití roztoku.

Hodnota glykémie by po 60 minutách neměla dosáhnout hodnoty 10,0 mmol/l a výše, po 120 min. by neměla dosáhnout 8,5 mmol/l a výše. Pro těhotenskou cukrovku svědčí i jedna jediná překročená hodnota (např. jen po 60 minutách).
Jak píší odborníci na webu www.tehotenskacukrovka.cz:

I lehce vyšší hodnoty znamenají cukrovku! Na základě výsledků OGTT nelze rozlišovat "mírnou" a "těžší" poruchu. Lehce vyšší hodnoty bývají u žen s krátce trvající poruchou - kdyby byl test dělán o 2 týdny později, byly by hodnoty pravděpodobně již vyšší. Cukrovka se u většiny žen s přibývajícími týdny těhotenství zhoršuje. Proto i ženy s hodnotami OGTT jen lehce nad normu musí být léčeny a sledovány diabetologem.  MUDr. Hana Krejčí, Ph.D., Diabetologická a interní poradna pro těhotné, Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK

Další články k tématu

Těhotenská cukrovka
Těhotenská cukrovka Přibližně jedna těhotná žena ze sta se léčí s cukrovkou už od doby, kdy ještě nebyla těhotná. U dalších 2 &ndas...
Aplikace MAMApp - nejstahovanější česká aplikace pro těhotné
Aplikace MAMApp - nejstahovanější česká aplikace pro těhotné Mobilní technologie napevno zakotvily v našich každodenních činnostech. Vstoupily i do životů těhotných žen, které dnes díky internetu mají přístup k obrov...
Proč se vyšetřuje RhD antigen a krevní skupina v těhotenství
Proč se vyšetřuje RhD antigen a krevní skupina v těhotenství Během prvního trimestru, respektive do 14. týdne těhotenství, podstupují těhotné ženy mnoho vyšetření. Mezi ně patří i krevní odběry, kdy se kromě krevního obra...
Jak se počítají týdny, měsíce a trimestry v těhotenství
Jak se počítají týdny, měsíce a trimestry v těhotenství Těhotenství trvá 40 týdnů, tedy devět měsíců (respektive deset lunárních měsíců), čítá 280 dnů a dělí se na trimestry. Jak se správně v těhotenství počítají týd...
Placenta - koláč života
Placenta - koláč života Placenta je nejdůležitějším společným orgánem matky a nenarozeného dítěte. Zastává nezastupitelné...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.