Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

S blížícím se porodem vyvstává u budoucích maminek spousta otázek. Nejčastější z nich jsme položili odbornici na slovo vzaté, a to porodní asistentce Vlaďce Toplakové.

Působí na Gynekologicko-porodnické klinice U Apolináře v Praze a zároveň funguje jako privátní porodní asistentka serveru www.vase-porodni-asistentka.cz.

Je třetí trimestr pro rodičku něčím specifickým kromě toho, že jí více narostlo bříško? Je vhodná nějaká změna režimu? Je něco, co je vhodné provádět a naopak něco, čemu se zase vyhnout?

Třetí trimestr je pro budoucí maminku specifický tím, že kromě tělesných změn nastávají i výrazné změny psychické. V budoucích maminkách se začínají mísit dva pocity: je to strach z blížícího se porodu - tzn. strach z bolesti, dále strach o zdraví miminka a také strach, zda-li maminka zvládne péči o nově narozené dítě a bude dobrou matkou. Na druhé straně jsou však pocity štěstí a těšení se na miminko. Mezi těmito pocity maminka balancuje a to může vyústit v pocity citové rozladěnosti. Celkovému stavu neprospívají ani kolísající hladiny hormonů připravující tělo budoucí maminky na porod.

V tomto období je důležité, aby si maminky pohovořily se svým porodníkem, poohlédly se po té "své" porodní asistentce, která je tímto náročným, ale zároveň i krásným obdobím provede a zbaví zbytečného strachu a pochybností. V oblasti psychoprofylaxe mají porodní asistentky pro rodičku nezastupitelnou roli.

Rozhodně by maminky neměly zapomínat na odpočinek, měly by zvolnit a nepřepínat se. Z aktivit lze doporučit procházky a plavání.

Gynweb doporučuje těhotenskou aplikaci MAMApp. MAMApp je nejstahovanější českou mobilní aplikací pro těhotné. Najdete zde stovku zajímavých článků, aplikace vás upozorní na těhotenská vyšetření, vysvětlí, k čemu je každé vyšetření dobré atd. 

      

Maminky se často obávají, aby neporodily dříve a miminko donosily. Od kterého týdne je plod zralý a kolik procent porodů spadá do tohoto "správného rozmezí"?

Od ukončeného 37. týdne se plod považuje jako plně zralý a není třeba žádných porodnických ani pediatrických intervencí. Ve fyziologickém rozmezí, tedy mezi 37. - 42. týdnem, se narodí 94 % dětí.

Jeden z největších strachů nastávajících maminek je, že nepoznají, že začínají rodit. Jak se projevuje blížící se porod? Lze to poznat třeba i týden dopředu, anebo porod přijde jako blesk z čistého nebe?

Blížící porod může signalizovat odchod hlenové zátky: hlenová zátka během těhotenství vyplňuje děložní hrdlo a jejím hlavním úkolem je tvorba bariéry mezi dělohou a pochvou k zabránění přístupu infekce. V okamžiku, kdy dochází k prvním kontrakcím, které maminka často vůbec nevnímá a neregistruje, dojde k uvolnění hlenové zátky. Maminky si jí mohou povšimnout buď jako jednoho kusu hlenu (možno i s příměsí krve), nebo zaznamenají hlenovitý výtok. Pokud odejde hlenová zátka, většina maminek do týdne porodí.

Dalším častým příznakem blížícího se porodu je řídká stolice. Tímto způsobem se příroda snaží vaše tělo pročistit před porodem. Porod často nastává do 72 hodin od tohoto příznaku.

Nezvratným příznakem počínajícího porodu je nástup pravidelné děložní činnosti. Pozor - neplést si s tzv. Braxton- Hicksovymi kontrakcemi! Pravé děložní kontrakce vedoucí k porodu přicházejí pravidelně. Nejdříve po půl hodině, pak po 20 minutách, po 10 minutách a tak dále. Frekvence děložních stahů se zkracuje, síla a bolestivost se naopak zvyšuje.

Kdy tedy startovat auto a jet do porodnice? A kdy volat sanitku?

Když jsou kontrakce po pěti minutách, a to alespoň dvě hodiny, je čas vydat se do porodnice. V případě, že odtekla plodová voda, je nutné se do dvou hodin po odtoku vody dostavit do porodnice. Není třeba panikařit a volat si při odtoku čiré plodové vody sanitku. Sanitku voláme v případě, že nemáme zajištěn odvoz do porodnice, maminka pociťuje tlaky na konečník nebo silně krvácí. Mírné špinění je při nástupu kontrakcí nebo odtoku plodové vody zcela běžné.

Pakliže se těhotná s blížícím se termínem nijak neotvírá, nezkracuje se děložní hrdlo a nic nenasvědčuje tomu, že by měla porodit do termínu, lze si nějak "pomoci"? Často se hovoří o pohlavním styku, neboť sperma obsahuje prostaglandiny, které jsou spouštěčem porodu. Existují nějaké bezpečné babské rady?

Pokud je maminka i miminko v pořádku, vyčkáváme s vyvoláním porodu do začátku 42. týdne. Nenastoupí-li pravidelná děložní činnost do tohoto termínu, přistupuje se k vyvolání porodu. Předtím, v průběhu 41. týdne těhotenství, je maminka pozvaná na tzv. zátěžový oxytocinový test. Spočívá v podání oxytocinu ve formě infuze při současném natáčení kardiotokografu. Sleduje se, jak reaguje na oxytocin děloha, ale zároveň i plod. Stává se, že i po tomto oxytocinovém testu se děloha "přemluví" k aktivitě.

Přirozený porod, bez vyvolání prostaglandiny, lze podpořit popíjením odvaru z maliníku a to již od 36. týdne. Též prostaglandiny obsažené v mužském spermatu mohou pomoci v závěru těhotenství k vyvolání porodu, ale děloha již musí být sama o sobě připravena a musí jí chybět, laicky řečeno, tzv. poslední pošťouchnutí.

Další "babskou radou" je sklenička teplého červeného vína se skořicí, ale pozor - opravdu jen jedna sklenička. Bohužel stále platí, že příroda je mocná čarodějka a my ji jen málokdy ošidíme.

-

Máte dotaz? Napište Vlaďce Toplakové do poradny zde, anebo navštivte stránky
www.vase-porodni-asistentka.cz.

 

Bc. Vladimíra Toplaková

Vladimira Toplakova

Bc. Vladimíra Toplaková je zkušenou porodní asistentkou s mnohaletou praxí. Pracuje na Gyn.-por. klinice U Apolináře v Praze, je též aktivní jako privátní porodní asistentka. Své služby poskytuje prostřednictvím portálu www.vase-porodni-asistentka.cz. Je držitelkou rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb a držitelkou osvědčení k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Vede předporodní kurzy. Je matkou čtyř dětí.

Další články k tématu

Braxton Hicks kontrakce aneb když tvrdne břicho
Braxton Hicks kontrakce aneb když tvrdne břicho Tzv. tvrdnutí břicha zaznamená během těhotenství snad každá žena. Jde o fyziologický, tedy naprosto normální, děj, který nijak neohrožuje průběh těhotenství. Tv...
Vaginální porod po císařském řezu (VBAC) není chimérou
Vaginální porod po císařském řezu (VBAC) není chimérou Staré rčení „jednou císařský řez = vždycky už jen císařský řez“ postupně ztrácí svou popular...
Kortikosteroidy – záchrana pro předčasně narozené
Kortikosteroidy – záchrana pro předčasně narozené Předčasně narozeným dítětem se rozumí takové dítě, které je porozeno před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Podíl předčasných porodů ve světě se pohybuje okolo...
Porod nemusí až tak bolet
Porod nemusí až tak bolet Porod je fyziologický proces, který ženě přináší pocit štěstí a uspokojení. Na druhé straně průbě...
Cestování v těhotenství může být hazardem
Cestování v těhotenství může být hazardem "Těhotenství není nemoc." Hojně užívané rčení, které ženy odrazuje od přehnané opatrnosti. Té je ale určitě třeba při výběru letní dovolené. Těhotná žena by měl...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.