Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Mobilní technologie napevno zakotvily v našich každodenních činnostech. Vstoupily i do životů těhotných žen, které dnes díky internetu mají přístup k obrovskému množství informací. Petra Horáková Krištofová přišla po sedmi letech od založení portálu GYNWEB.cz s mobilní aplikací pro těhotné MAMApp. Aplikace po třech týdnech dobyla žebříček v Apple Store i Google Play a za dva roky její existence si ji stáhlo skoro sto tisíc těhotných žen v Česku.

Petro, proč těhotenská aplikace?

Protože ji ženy v dnešní době potřebují. V době našich maminek nebyl internet, těhotné si chodily pro informace k lékaři a nenapadlo je jeho doporučení zpochybňovat. Dnes máme internet a všichni lačníme po informacích. Bohužel pro těhotné drtivá většina odpovědí na jejich dotazy vložené do vyhledávače vede na diskuzní servery, kde si validní informace nepřečtou.

Z tohoto důvodu přicházím s těhotenskou aplikací MAMApp, která kromě článků psaných odborníky obsahuje i harmonogram vyšetření, která jsou doporučená českou odbornou společností. Těhotné se navíc dozví i to, k čemu dané vyšetření slouží a v jakém období by ho měly absolvovat.

Takže určitým způsobem supluje práci lékaře?

To v žádném případě. Lékaře nemůže internet ani mobilní aplikace nahradit. Aplikace MAMApp je doplňkem k péči gynekologa. Uvědomme si, že těhotnou vidí gynekolog jednou za měsíc, později v těhotenství jednou za 14 dní. V mezidobí těhotná žena nebude sedět s rukama v klíně. Je rok 2017, všichni máme mobily a internet, všichni surfujeme. A já bych si přála, aby se těhotné zabavily čtením článků od odborníků. A aby v případě pochybností kontaktovaly svého lékaře a v první řadě s ním svůj problém řešily.

Stáhnout MAMApp

     

Co tedy MAMApp umí?

MAMApp je čistokrevnou těhotenskou aplikací. Tedy naším cílem není těhotným prodat nějaký produkt, cílem je provést je těhotenstvím tak, aby měly po ruce pravdivé informace a při čekání na miminko se pokud možno nenudily. MAMApp byl naprogramován jak pro Android (ke stažení zde), tak pro iPhone (ke stažení zde) Z funkcí mohu vyjmenovat například harmonogram těhotenské péče, kdy těhotné aplikace ukáže, jaká vyšetření je třeba v konkrétních týdnech podstoupit a k čemu je dané vyšetření dobré. Tento harmonogram jsme vypracovali v souladu s aktuálními doporučeními české gynekologické společnosti. Samozřejmě jsou v aplikaci i velmi zajímavé články, které se vždy vztahují k danému období těhotenství. Celkem je v aplikaci přes sedmdesát článků a stále přibývají nové. MAMApp má i počitadlo pohybů plodu, nabízí přehledy prodělaných vyšetření a také je tam třeba osobní deníček, který si těhotná může během těhotenství psát.

Kdo z odborníků se na aplikaci podílel?

Všechny články vznikaly za dohledu odborníků, kteří mají dlouhodobé zkušenosti z perinatologických center. Nejintenzivněji jsem konzultovala s porodní asistentkou Vladkou Toplakovou z portálu www.vase-porodni-asistentka.cz a také s doc. MUDr. Michalem Márou. Vladka je výjimečná nejen tím, že se porodnictví věnuje desítky let, ale také tím, že sama pořádá předporodní kurzy, je s těhotnými v intenzivním kontaktu a zná naprosto precizně škálu jejich potřeb. V naší odborné radě je nově i porodník MUDr. Patrik Šimják. Díky lékařům můžeme sledovat aktuální trendy a doporučení v porodnictví a podle nich aplikaci neustále aktualizovat a rozvíjet.

Je aplikace bezplatná?

Aplikace běží bezplatně čtyři týdny, kdy si těhotná může aplikaci vyzkoušet. Pak je třeba si aplikaci zakoupit, anebo ji nadále používat s omezenými funkemi ve FREE režimu. Cenu aplikace jsme nastavili na lidových 199 korun, což je dnes cena dvou káv v lepší kavárně. Vývoj aplikace byl nesmírně nákladný a my chceme aplikaci dále rozvíjet a zlepšovat. Věřím, že ženy pochopí, že takový užitečný nástroj něco stojí a podpoří nás.

Když jsme u té podpory, vy sama podporujete vážně nemocné ženy. Souvisí s tím nějak MAMApp?

Ano. Ráda bych prostřednictvím naší aplikace podpořila mnou založený Nadační fond APOLENA, který financuje primárně operační léčbu onkologicky nemocných žen, v menší míře pak ženy, které nemohou otěhotnět - například ženy s myomy či endometriózou. Shánět peníze u sponzorů je nesmírně náročné, a tak mám takový sen, že kdyby byl MAMApp úspěšný, mohli bychom se stát hlavním sponzorem nadačního fondu.

Z posledních třinácti let vašeho života jste strávila devět let v zahraničí. Když porovnáte péči o těhotné, jak je na tom Česká republika?

Těhotenská péče v České republice je velmi dobrá, nebo spíš tedy výborná. Žila jsem v Japonsku, Bulharsku a nyní v Rakousku. V Bulharsku si můžete zaplatit krásné privátní kliniky, ale to je jen pozlátko. Sama mám velmi nepříjemnou zkušenost a kdyby nebylo českých lékařů, tak už tu možná nejsem ani já, ani má dcera. No a Rakousko? Osobní zkušenost nemám, ale mnoho těhotných Češek či Čechorakušanek odjíždí za péčí do Česka, protože nejsou s tou rakouskou spokojené.

A tak si říkám, že když máme tak dobře promyšlenou těhotenskou péči, že je škoda, když ji některé ženy nevyužijí či zpochybňují. Snad jsme s aplikací MAMApp trošku přispěli k tomu, aby české ženy věděly, kdy mají jaké vyšetření podstoupit a k čemu je takové vyšetření dobré.

 

Petra Horáková Krištofová

Petra Horáková Krištofová

Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze - obory Mezinárodní obchod a Mezinárodní politika a diplomacie. Krátce pracovala v diplomatických službách, nyní se zabývá marketingem zejm. ve zdravotnictví. V roce 2010 spustila portál GYNWEB.cz, který je dnes největším nezávislým gynekologicko-porodnickým portálem v ČR. V roce 2013 společně s docentem Márou založila Nadační fond APOLENA, který podporuje miniinvazivní operační léčbu gynekologicky nemocných žen. Je autorkou mobilní aplikace pro těhotné MAMApp. Více na www.mamapp.cz.

Další články k tématu

Očkování proti rakovině děložního čípku? Rozhodně ano, radí odborníci
Očkování proti rakovině děložního čípku? Rozhodně ano, radí odborníci Rakovinou děložního čípku onemocní v České republice více jak 1 000 žen ročně, přibližně 400 žen ročně na toto onemocnění umírá. Očkování proti virům HPV, které...
Očkování proti rakovině děložního čípku bude pro dívky bezplatné
Očkování proti rakovině děložního čípku bude pro dívky bezplatné Do reformního balíku ministra Leoše Hegera, o kterém bude Sněmovna hlasovat příští týden, se dostal n&aa...
OGTT v těhotenství: není třeba se bát
OGTT v těhotenství: není třeba se bát Orální glukózový toleranční test (OGTT) je vyšetřovací metoda, díky níž je možné diagnostikovat diabetes. U těhotných žen se OGTT používá k zachycení gestačního...
Těhotenská cukrovka
Těhotenská cukrovka Přibližně jedna těhotná žena ze sta se léčí s cukrovkou už od doby, kdy ještě nebyla těhotná. U dalších 2 &ndas...
Žíly v těhotenství? Prevence je základ úspěchu!
Žíly v těhotenství? Prevence je základ úspěchu! Těhotenství je nezapomenutelným obdobím ženy: během devíti měsíců v ní vzniká nový život, žena se chyst&...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.