
- pátek 9. září 2022
- Napsal GYNWEB

Těhotenské testy mají hned tři velké výhody. Až na výjimky stojí pár korun, můžete si je bez potíží udělat a vyhodnotit doma a jsou spolehlivé a přesné. Přesto kolem nich panuje spousta mýtů a není zase tak vzácné, že je žena použije špatně – například moc brzy.
Těhotenské testy jsou založené na jednoduchém a osvědčeném principu: v moči detekují přítomnost hormonu zvaného lidský choriový gonadotropin (hCG), který se v těle ženy začíná tvořit po otěhotnění. Jsou velmi přesné, udává se spolehlivost přes 99 procent - pokud bude váš lékař v raném těhotenství testovat moč, nejspíše použije test založený na úplně stejném principu.
Krom toho může hCG detekovat v krvi, ale v úplných začátcích mu to o moc víc neřekne. Teprve v dalších týdnech lze z hladiny těhotenského hormonu v krvi usuzovat například na to, jak těhotenství prosperuje. Někdy lékaři nicméně používají krevní test v případě, kdy test z moči například těhotenství jednou potvrdí a podruhé ne.
V nabídce obchodů už je i krevní test pro domácí použití, cena se pohybuje kolem dvou set korun a slibuje detekci úspěšného početí z kapky krve již osm dní poté, ale ani on rozhodně není stoprocentní. Krev se odebírá z prstu a stačí jí troška, ale pokud jí bude příliš málo, test nebude průkazný. Výsledky nicméně budete mít hned, lékař bude vaši krev nejspíše odesílat do laboratoře a budete tak muset čekat do druhého dne.
Pozor, ať to není na testování příliš brzy
Ale zpět k testům moči pro domácí použití, které jsou mnohem častější. Pořídíte je za třicet korun i za několik set, liší se například citlivostí vůči množství hCG - bývá srovnatelná - a také pohodlím při použití.
Nejdražší typy se označují jako digitální, což v tomto případě znamená, že informaci ukáže slovně na digitálním displeji včetně odhadu délky těhotenství. Těhotné ženy si někdy stěžují, že baterie nevydrží dlouho, například jen několik dní, a ony si tak výsledek nemohou nechat na památku.
Uvolňování lidského choriového gonadotropinu se spouští zhruba osm až devět dní po ovulaci, pokud bylo vajíčko oplodněno a začalo se uhnizďovat v děložní výstelce. Nemůžete být „trochu“ těhotná, test buď těhotenství potvrdí, nebo ne. Ale pokud si ho budete dělat příliš brzy, může být hladina hormonu nízká a čárka na testu bude hodně slabá. Je pravda, že někteří výrobci na obalech uvádějí, že jejich testy dokážou těhotenství detekovat velice brzy po početí, například deset dní po nechráněném sexu, ale tyto výsledky jsou méně přesné – respektive nemusí potvrdit těhotenství, které je příliš mladé.
A naopak, testy mohou graviditu potvrdit i v případě, že jde o těhotenství se špatnou prognózou, které během pár dní samo zanikne a bez testu by žena ani nevěděla, že byla v jiném stavu, protože by se víceméně v termínu dostavila menstruace. Lékaři odhadují, že se to týká až třetiny raných těhotenství a podobný výsledek může pro někoho znamenat zbytečné zklamání.
Jak se má správně test používat?
Ověřovat pomocí testů, zda se početí zdařilo, má i proto smysl až po té, co se nedostavilo pravidelné měsíční krvácení a ještě lépe dva až tři dny poté. Jestliže se těhotenství nepotvrdilo, ale menstruace nepřišla a vy máte pocit, že byste skutečně mohla být těhotná, vše opakujte za další tři dny. Pokud máte nepravidelnou menstruaci, případně z nějakého důvodu nemenstruujete vůbec, doporučuje se provést test poprvé tři týdny po nechráněném pohlavním styku.
Je potřeba dodržovat pokyny výrobce – princip všech testů je sice stejný, ale způsob použití se může mírně lišit. Testovat by se mělo ráno, kdy je koncentrace hormonu v moči nejvyšší. Někdo se nemůže dočkat a strčí proužek rovnou do proudu moči, což výsledek nijak nezkreslí, ale pohodlnější je zachytit například do malé skleničky střední proud moči a ten použít k testování tu dle návodu na testu. Záleží například na přesnosti doby, po níž máte výsledek odečíst, po více než pět minutách už může být zkreslený.
Pozor na testy po expirační době, jejich spolehlivosti se nedá věřit, stejně jako se nevyplácí používat testy skladované ve vlhku nebo teple.
Další články k tématu




