Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

hCG je zkratka pro humánní choriový gonadotropin, který je do krve uvolňován poté, co se oplodněné vajíčko zahnízdí do děložní sliznice. hCG je jeden z prvních ukazatelů případného těhotenství ženy. Dynamika jeho růstu může o vývoji těhotenství mnohé napovědět.

1) hCG se měří v mIU/ml (anglicky milli-international units per mililiter).

2) Normální hCG hodnoty mají široké rozpětí a tyto hodnoty jsou v krvi a moči různé.

3) Hodnoty hCG v moči jsou obvykle nižší než v krvi.

4) Testování výše hCG v krvi je mnohem citlivější než testování z moči. To znamená, že krevní test dokáže rozpoznat těhotenství  o několik dní dříve než test z moči, tedy cca 2-3 dny po začátku hnízdění, respektive 8-9 dní po oplodnění.

5) První detekce hCG v krvi závisí na tom, kdy oplodněné vajíčko začalo hnízdit. Extrémně citlivé laboratorní testy, které nejsou běžně k dispozici, dokážou odhalit hCG ještě před hnízděním. Ovšem běžná laboratoř dokáže přítomnost hCG určit až za 2 – 3 dny po implantaci.

6) Zhruba 85 % normálních těhotenství vykazuje hCG hodnoty, které se během prvních 2 – 4 týdnů zdvojnásobují každých 48 - 72 hodin. Čím starší je těhotenství, tím pomaleji se hCG zdvojnásobuje.

7) hCG menší než 5 mIU/ml je obvykle negativní výsledek, přes 25 mIU/ml znamená výsledek pozitivní. Hodnoty mezi 5 a 25 znamenají nejistý výsledek, proto je dobré test za 2 dny opakovat.

Gynweb doporučuje těhotenskou aplikaci MAMApp, kde najdete nejen zajímavé články, ale také vás upozorní na těhotenská vyšetření, vysvětlí, k čemu je každé vyšetření dobré atd. 

      

8) Některé hormony mohou způsobit falešně pozitivní test.

9) Zhruba 7. – 8. den po začátku hnízdění je výše hCG minimálně 10 – 50 mIU/ml.

10) hCG hodnoty jsou vyšší u žen, které čekají holčičku, než u žen čekající chlapce.

11) Vaginální ultrazvuk by měl být schopen prokázat přítomnost gestačního váčku, pakliže hodnota hCG dosáhla 1 000 – 2 000 mIU/ml.

12) Jediný hCG test nemůže být zárukou (ne)prosperujícího těhotenství. Vždy je potřeba hCG test zopakovat s časovým odstupem a doplnit ho UZ vyšetřením.

13) hCG hodnoty nemohou určit stáří těhotenství, neboť jejich normální výše má obrovské rozpětí.

14) hCG test má dvě základní podoby: kvalitativní, který říká, zda-li je tento hormon v krvi přítomen, a kvantitativní, který určuje výši tohoto hormonu v krvi.

15) Výše hCG není důležitá jen pro potvrzení těhotenství. Hojně se využívá při sledování pacientek po potratu, při mimoděložním těhotenství a také při sledování vzácnějších druhů rakovin.

16) Mimoděložní těhotenství se první týdny projeví pomalejším nárůstem hCG. To se každých 48 – 72 hodin nezdvojnásobuje, a proto je výrazně nižší než u normálního těhotenství.

17) U špatně prosperujícího těhotenství rostou hodnoty hCG rovněž pomaleji.

18) Nárůst hCG o 60 % během 48 hodin bývá ještě považován za normální.

19) Hodnoty hCG pod 1 200 mIU/ml se obvykle zdvojnásobují každých 48 – 72 hodin.

20) Hodnoty hCG mezi 1 200 a 6 000 mIU/ml se zdvojnásobují po 72 – 96 hodinách.

21) hCG nad 6 000 mIU/ml se zdvojnásobuje za více jak 4 dny.

22) Nejvyšší hodnoty hCG bývají dosaženy mezi 10. a 11. týdnem těhotenství.

23) Zhruba po 10. týdnu těhotenství hCG pomalu klesá a pak se jeho hodnota ustálí.

24) Rozdíly hodnot hCG mezi těhotnými ženami se výrazně liší. Mohou být až několikanásobně odlišné.

25) Jsou známy případy, kdy ženy měly výrazně nižší hodnoty hCG, a přesto porodily zdravé děti.

Další články k tématu

Nebojte se laparoskopie
Nebojte se laparoskopie Laparoskopie je lékařská vyšetřovací metoda, která umožňuje šetrné prohlédnutí dutiny břišní. Laparoskopie spadá do tzv. „minimálně invazivní chirurgie“ – pomoc...
Cestování v těhotenství může být hazardem
Cestování v těhotenství může být hazardem "Těhotenství není nemoc." Hojně užívané rčení, které ženy odrazuje od přehnané opatrnosti. Té je ale určitě třeba při výběru letní dovolené. Těhotná žena by měl...
Vitamíny a minerály v těhotenství
Vitamíny a minerály v těhotenství Pro správný vývoj plodu a pro úspěšné přežití těhotenství je důležitý zvýšený...
Mimoděložní těhotenství a jeho formy
Mimoděložní těhotenství a jeho formy Mimoděložní těhotenství (latinsky graviditas ectopica) je stav, kdy je těhotenství uloženo mimo děložní dutinu. Protože pouze děložní dutina může umožnit růst e...
Jak se počítají týdny, měsíce a trimestry v těhotenství
Jak se počítají týdny, měsíce a trimestry v těhotenství Těhotenství trvá 40 týdnů, tedy devět měsíců (respektive deset lunárních měsíců), čítá 280 dnů a dělí se na trimestry. Jak se správně v těhotenství počítají týd...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.