Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Těhotenství je nezapomenutelným obdobím ženy: během devíti měsíců v ní vzniká nový život, žena se chystá na svou roli matky. Vývoj plodu v jejím těle však s sebou přináší i ne vždy příjemné tělesné změny.

Jednou z nich jsou i žilní problémy, které těhotné mohou nepěkně potrápit. O cévních problémech v těhotenství jsme si povídali s MUDr. Kateřinou Márovou, angioložkou z cévní ambulance v pražském Radotíně.

Jak se mění cévní systém během těhotenství?

Těhotenství je spojeno se změnami téměř všech orgánových systémů. Jedná se o změny, které odrážejí adaptaci organismu ženy na vyvíjející plod a zabraňují poškození organismu matky. Jedná se o změny reverzibilní, tedy dočasné, které se několik měsíců po porodu opět vrací na původní úroveň. 

V graviditě se významně zvyšuje tlak v žilách dolních končetin, vulvy a rekta v poloze vestoje, vleže na zádech a vsedě. Žilní  tlak je vyšší v té femorální žíle, na jejíž straně je uložena placenta. Zvýšený žilní tlak často způsobuje i vznik hemeroidů a je jednou z hlavních příčin vzniku otoků dolních končetin. Zvýšený venózní tlak je způsoben tlakem těhotné dělohy na dolní dutou žílu a pánevní žíly. Komprese (útlak) těchto žil způsobuje i zpomalení průtoku krve pod místem komprese a to je jeden z rizikových faktorů pro vznik trombózy v těhotenství. V horní polovině těla se žilní tlak během těhotenství nemění.

Má-li žena před těhotenstvím problém se žilami, zhorší se stav během těhotenství?

Ano. Platí, že pokud měla těhotná žena obtíže se žilami již před graviditou, její obtíže se v průběhu těhotenství nejspíše zhorší. V průběhu gravidity, zejména v jejích počátcích, dochází k takzvané hormonální bouři, která má velký vliv na pružnost a pevnost žilní stěny a v pozdějších stadiích těhotenství se významně podílí mechanický útlak krve v hlubokých pánevních žilách, který se přenáší i na žíly dolních končetin. Výše popsané mechanismy vedou ke vzniku varixů a k projevům chronické žilní  nedostatečnosti.

Gynweb doporučuje těhotenskou aplikaci MAMApp. MAMApp je nejstahovanější českou mobilní aplikací pro těhotné. Najdete zde stovku zajímavých článků, aplikace vás upozorní na těhotenská vyšetření, vysvětlí, k čemu je každé vyšetření dobré atd. 

      

Existují nějaká preventivní opatření, jak žilám v těhotenství ulevit? Například nohy nahoru?

Ano, prevence je základ úspěchu. Fungují naprosto banální a všeobecně známá režimová opatření. Základem je pravidelná pohybová aktivita. Svalová kontrakce  působí velmi příznivě na žilní odtok a tím zlepšuje klinické obtíže ve smyslu tíhy a únavy dolních končetin. Nejvhodnější je pravidelná chůze (optimálně svižná), plavání nebo speciální cvičení (gravidjoga, těhobik).

Budoucí maminky by se měly snažit rapidně nepřibývat na váze, neboť nadměrný přírůstek váhy je spojen se vznikem křečových žil a s projevy žilní nedostatečnosti. Ve chvílích klidu odpočívat s nohama ve zvýšené poloze (elevace končetin). Nohy lze podložit  stoličkou nebo na posteli velkým polštářem. Velmi úlevně působí střídání teplé a studené sprchy,  nebo hydromasáž. Tato procedura vede ke zlepšení průtoku krve v žilách a tím přináší úlevu bolavým nohám.

Kromě režimových opatření je většinou nezbytné i nošení kompresních punčoch, které pomáhá jak při otocích dolních končetin, tak při přítomných křečových žilách. V medikamentozní terapii zaznamenáme často pozitivní klinický efekt tzv. venofarmak. Venofarmaka jsou extrakty různých rostlin a plodů, v menší míře jde o syntetické látky.

Například Ascorutin?

Od samotného počátku uvedení venofarmak do klinické praxe bylo možné zaznamenat protichůdné názory na jejich význam. U některých přípravků budila pochybnosti nepřesná definice složení rostlinných extraktů. Také mechanizmus účinku venofarmak nebyl vždy jasný. Řada přípravků prošla klinickým testováním v době svého uvedení na trh před 40 lety a tehdejší klinické studie již neodpovídají současným požadavkům na jejich provádění. U části přípravků dokonce kontrolované klinické studie nejsou k dispozici vůbec. Ascorutin  zrovna patří mezi přípravky, u nichž dle mezinárodního konsenzu není jasná evidence o účinnosti. V součastné době je jen jediný preparát, který má tzv. EBM (evidence based medicine). Je to kombinace látek hesperidin/ disosmin (jde o lék Detralex).

Mnoho žen má různé problémy se srážlivostí krve, typicky např. Leidenskou mutaci. Co pro ně těhotenství znamená?

Těhotenství a šestinedělí je samo o sobě obdobím s vyšším rizikem hluboké žilní trombózy a plicní embolie -  tj. tromboembolické choroby. Riziko tromboembolické nemoci (TEN) je v těhotenství asi pětkrát vyšší ve srovnání s netěhotnou ženou ve stejném věku. Nejrizikovější období představuje poslední trimestr, porod a časné poporodní období resp. šestinedělí, kdy je riziko TEN zvýšeno až dvacetkrát.

Přítomnost Leidenské mutace,  jejíž prevalence je v evropské populaci minimálně 5 %, zvyšuje riziko tromboembolické nemoci. Ženy, které jsou nosičky heterozygotní mutace,  mají riziko vzniku žilní trombózy až desetkrát vyšší, než je u běžné populace. Nosičky homozygotní mutace mají pravděpodobnost vzniku trombózy až stokrát vyšší. Mimo vzniku trombóz se právě ve spojení s těhotenstvím mohou objevit další komplikace vedoucí k potratům či předčasným porodům. V současné době lze Leidenskou mutaci rychle a spolehlivě odhalit pomocí metod genetické analýzy.

Těhotenství pro ženu s Leidenskou mutací tedy jistě představuje vyšší riziko vzniku flebotrombózy. U takové pacientky je nutné pečlivě stratifikovat riziko TEN, zjistit přítomnost dalších rizikových faktorů TEN a pacientku eventuálně zajistit profylaktickou dávkou nízkomolekulárního heparinu.

Bývá u zcela zdravých  žen těhotenství spouštěčem  žilních problémů?

Ano, varixy a chronická žilní nedostatečnost se velmi často poprvé manifestují pravě v těhotenství. Ke změnám v oblasti žil a ke vzniku klinických obtíží dochází, jak jsem už zmínila, na podkladě mohutných hormonálních změn v souvislosti s graviditou, mechanickým útlakem pánevních žil a přírůstkem hmotnosti. Některé změny se částečně upraví během několika měsíců po porodu, jiné zůstávají jako "památka na těhotenství" trvale. Podstatnou roli hraje i individuální  genetická dispozice k žilním chorobám tj. pozitivní rodinná anamnéza stran žilních chorob.

Kdy by měla žena v těhotenství zpozornět? Co jsou varovné příznaky související se žilním systémem?

S přibývajícím stupněm těhotenství se samozřejmě může zvyšovat dyskomfort  v oblasti žilního systému budoucí rodičky, a to zejména v oblasti dolních končetin.  Ženy, které měly varixy již v období před graviditou, obvykle zaznamenají zhoršení. Obecně může docházet k přibývaní projevů chronické žilní nedostatečnosti tj. vzniku a progresi metliček, venektázií či varixů. Velmi nepříjemnou komplikací je vznik varixů na zevních rodidlech.

Dalším varovným příznakem je vznik hemoroidů, které se objevují zejména v posledním trimestru gravidity.

Budoucí maminky si velmi často stěžují na silnou tíhu a únavu v dolních končetinách, kdy úlevu přináší elevace končetin. Kdy ale musíme zbystřit, je situace, kdy dochází ke vzniku jednostranného otoku dolní končetiny nebo zhoršení dechu budoucí maminky. Ač se jedná o symptomy velmi nespecifické, je třeba, zejména v graviditě, kdy je vyšší riziko TEN, myslet na možnost  tromboembolické komplikace - a tuto raději pečlivě vyloučit.

 

MUDr. Kateřina Márová

MUDr. Kateřina Márová

Roku 1998 ukončila I. lékařskou fakultu VFN v Praze. Od 2004 pracuje na II. interní klinice VFN. Roku 2011 složila atestaci z angiologie. Od roku 2016 má vlastní angiologickou praxi v Praze 5- Radotíně. Předmětem jejího hlavního zájmu je neinvazivní angiologie, především ultrasonografie. V součastné době se připravuje na atestaci ze všeobecného praktického lékařstvi. Více na www.cevni-ordinace.cz/

Další články k tématu

Samovyšetření prsu není věda, může zachránit život
Samovyšetření prsu není věda, může zachránit život Předpovědět, ba ani zabránit onemocnění rakovinou prsu, nelze. Je však možné nemoc odhalit v okamžiku, kdy je poměrně dobře léčitelná. Kromě pravidelných návště...
 Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění
Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění Rakovina prsu je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem u žen.  Během posledních 20 let se počet nově diagnostikovaných žen zdvojnásobil. Aktuálně každ...
Nebojte se laparoskopie
Nebojte se laparoskopie Laparoskopie je lékařská vyšetřovací metoda, která umožňuje šetrné prohlédnutí dutiny břišní. Laparoskopie spadá do tzv. „minimálně invazivní chirurgie“ – pomoc...
Rakovina prsu a její léčba
Rakovina prsu a její léčba Dnešní článek je pokračováním článku "Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění". Zaměřime se v něm na rakovinu prsu a její léčbu. Léčba je zvolena na základ...
Ulrazvukové míry plodu
Ulrazvukové míry plodu Je-li růst a vývoj plodu normální, odráží se jeho gestační stáří na biometrických mír&aacu...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.