
- neděle 13. březen 2016
- Napsal OFTUM Prague

O těhotenství se mluví jako o nejkrásnějším období v životě ženy. Pod srdcem nosíte nový život, ženskost z vás čiší na míle a chystáte se začít novou etapu ve vašem životě. Ale kromě toho se musíte vyrovnat s tělesnými změnami, výkyvy nálad a možnými zdravotními problémy.
Jednou z proměn, kterými si vaše tělo může projít během těhotenství, je i změna zraku. Je důležité tyto změny sledovat a hlásit svému lékaři.
Relaxin mění vaše tělo i oči
Za nabrání tělesné hmoty u těhotných žen je zodpovědný hormon relaxin. Jeho nadměrným vylučováním dochází k uvolňování kolagenového vaziva do celého těla, zejména do oblasti pánve kvůli snadnějšímu porodu. Relaxin však zároveň způsobuje i snížení pevnosti očního bělma a jako celé tělo, i oko se roztahuje, v důsledku čehož se mohou změnit hodnoty dioptrií. U krátkozrakých pacientek dochází k nárůstu minusových dioptrií, a to často i po úspěšném
podstoupení laserové operace pro korekci zraku v minulosti.
Běžným jevem během těhotenství je zadržování vody. Kromě otoků nohou a nadýmání je zodpovědné i za zvýšení tloušťky a zakřivení rohovky a změnu dioptrií. V důsledku zadržování vody vnikají i kosmetické problémy s očima, jde zejména o otoky v okolí očních víček, které mohou mít za následek dočasné zúžení zorního pole.
Kontaktní čočky raději vysaďte
Prvními příznaky zhoršení zraku v těhotenství je rozmazané nebo dvojité vidění, pocit suchého oka či zvýšená citlivost na světlo, která způsobuje bolest očí a migrénu. V průběhu těhotenství se také zvyšuje citlivost rohovky. Hrozí tak vyšší riziko poškození, bolest a červenání očí, nesnášenlivost kontaktních čoček. Pokud to pro vás nepředstavuje problém, pokuste se kontaktní čočky nahradit brýlemi.
Prohlídka u očního lékaře během těhotenství může pomoci odhalit onemocnění, které s těhotenstvím možná ani přímo nesouvisí, jako například cukrovka, zelený zákal či vysoký krevní
tlak. Ten může v kombinaci s otoky, neostrým viděním a světloplachostí způsobit preeklampsii.
Když děťátko přichází na svět
Zrak těhotné pacientky ovlivňuje i samotný porod. O vaší krátkozrakosti by měl lékař od začátku vědět a sledovat případné změny. Jen tak může rozhodnout o nejvhodnějším a nejbezpečnějším způsobu porodu. V těhotenství také třeba věnovat pozornost stavu sítnice. Pokud dochází k jejímu ztenčování či objevování drobných trhlinek, přirozený porod by mohl způsobit odchlípení sítnice a tím vážně ohrozit zrak maminky. V takových případech je proto bezpečnějším řešením porod formou císařského řezu. Při přirozeném porodu může dojít vlivem tlaku, který rodička vyvíjí, k popraskání drobných cév v oku. Modřiny však po pár dnech od porodu zmizí. Vyskytnout se může i krvácení do sklivce či sítnice, které se však také po čase vstřebá.
Po porodu se zrak upraví
Po uplynutí šestinedělí se doporučuje absolvovat oční vyšetření, aby lékař zjistil stav zraku po porodu. Většině pacientek se časem zrak obnoví, případný nárůst dioptrií se dokoriguje
laserovou operací. Podstoupení zákroku se však doporučuje až po stabilizaci oční vady po porodu, což může nějaký čas trvat.
Autor: OFTUM Prague, www.oftum.cz
Další články k tématu




