Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Pro správný vývoj plodu a pro úspěšné přežití těhotenství je důležitý zvýšený přísun vitamínů. Ne všechny však pomáhají. Mezi ty nejpotřebnější patří především vitamín C, kyselina listová, vitamín B12, B6, E a D.

Každá žena by si však měla dávat pozor na nadměrný příjem vitamínu A a B1, které mohou způsobit vážné poškození plodu a jeho nadměrný růst.

Vitamíny v těhotenství

Vitamín A, betakarotén - pomáhá při růstu, vývoji tkání, kůže, sliznic, kostí, je důležitý pro dobrý zrak a správnou funkci placenty.
Pozor, nadměrné užívání vitamínu A představuje velké riziko!. Tato jinak nezbytná látka totiž způsobuje ve vyšších dávkách těžké poškození plodu.

Vitamín C - ovlivňuje tvorbu krve, tkání, kolagenu, kostní hmoty, zubů, zvyšuje vstřebávání železa. Zvyšuje obranyschopnost, pomáhá jako prevence před nachlazením, proti únavě a celkovému vyčerpání. Doporučená dávka je kolem 100 mg denně.

Pozor, jeho nadměrné užívání v těhotenství není dobré. Zatímco v normálních případech se jeho přebytek z těla vyloučí, u těhotné probíhá vylučování přes placentu do krve plodu. Organismus miminka pak požaduje udržení této dávky i po narození a u dítěte se mohou projevit známky nedostatku vitamínu C.

Vitamín B9 - kyselina listová - pomáhá při tvorbě červených krvinek. Její nedostatek může způsobit chudokrevnost a může vést k vrozeným vývojovým poruchám, zejména poškození nervové trubice, ale i ke zpomalenému vývinu plodu. Snižuje riziko potratu a zvýšené krvácivosti při porodu. Je důležité zajistit její dostatečný přísun včas, nejlépe už před otěhotněním, protože ke vzniku důležitých vývojových vad dochází už v prvním měsíci po oplodnění. Během kojení podporuje tvorbu mléka.

Doporučená denní dávka je 0,4 mg, což je přibližně dvojnásobek oproti normálu.

Skupina vitamínů B - Vitamín B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B6 (pyridoxin), B12 (kobalamin), B6 (kyselina pantotenová), - ovlivňují metabolismus cukrů, tuků a bílkovin.

Pozor však na vitamín B1, jehož zvýšený přísun způsobuje nadměrný růst plodu, děti se pak rodí příliš velké, což komplikuje průběh porodu, například nutnost jinak zbytečného císařského řezu.

Vitamín F (esenciální mastné kyseliny) – nedostatek vhodných olejů, zejména slunečnicového, sójového v době těhotenství může vést k předporodním a poporodním komplikacím.

Vitamín D – je velmi důležitý pro vývoj kostry, zubů a pomáhá vstřebávání vápníku a vitamínu A. Jeho nejdůležitějším zdrojem je sluneční záření.

Vitamín E - hraje roli při krvetvorbě, brání poškození buněk volnými radikály, napomáhá při vytváření ribonukleových kyselin.

Co jíst v těhotenství

Nejideálnějším způsobem, jak dostat do těla potřebné vitamíny, je cesta přirozená, tedy z potravy. Ovoce, zelenina, maso a mléčné výrobky, tedy pestrá strava v optimálních dávkách zajistí i těhotné dostatečný přísun důležitých vitamínů a minerálních látek.

Celkově se doporučuje alespoň 400g ovoce a zeleniny denně. Měly by to být dvě až čtyři porce ovoce, z toho jedna minimálně jedna v syrovém stavu a tři až šest porcí zeleniny, z toho dvě syrové.

Pro lepší představu představuje v průměru jedna porce zeleniny velkou papriku nebo mrkev, dvě rajčata, nebo misku čínského zelí nebo salátu, půl talíře brambor či sklenici neředěné zeleninové šťávy.

U ovoce je jedna porce pomeranč, jablko nebo banán, miska jahod či sklenice neředěné ovocné šťávy.

Z mléčných výrobků by žena v těhotenství měla spotřebovat přibližně dvě až tři porce denně. Jedna porce mléčných výrobků představuje čtvrt litru mléka nebo 200 ml jogurtu či 55g sýra.

Během těhotenství je zvláště důležitý dostatečný přísun kyseliny listové, vápníku a železa.

I kyselinu listovou najdeme v potravě. Obsahuje ji především špenát (200g špenátu je jedna denní dávka), košťálová a kořenová zelenina, ořechy, tropické ovoce, lesní plody, droždí, snídaňové cereálie.

Přestože u nás nehrozí akutní nedostatek jódu (jodizace soli), doporučuje se pravidelná konzumace ryb, zejména mořských. Ryby obsahují kvalitní bílkoviny a tuky, které jsou nezbytné pro zdravý vývoj nervové soustavy plodu.

V dnešní době jsou velice rozšířené těhotenské multivitaminy, samotná jejich konzumace ale není zárukou bezproblémového průběhu těhotenství a zdravého dítěte. Pokud se je však rozhodnete zakoupit, drže se několika následujících rad. Především se ujistěte, že jde o přípravek pro těhotné a kojící ženy. Podívejte se také dobře na složení. Mělo by obsahovat dostatečné množství kyseliny listové (cca 1mg), dále by tam měl být jód, dostatečné množství železa (cca 20 mg), vápník, hořčík a ne více než doporučenou denní dávku vitamínu C (100 až 150 mg). Z podávaných vitamínů v tabletách má svůj význam kyselina listová a v případě chudokrevnosti železo

Když je budete užívat neuškodí vám, ale mějte na paměti, že základem je především pestrá a vyvážená strava.

I minerály jsou pro těhotné důležité

Vápník – je důležitý pro stavbu zdravých kostí a zubů, pro normální funkci srdce, nervů, svalů a na podporu vývoje plodu během těhotenství. Doporučený příjem je 1 000 mg denně. Vápník tělu dodají především mléčné výrobky. Nedostatečný příjem vápníku v těhotenství nemá žádné bezprostřední zdravotní důsledky, může být však spojen s vyšším rizikem vysokého tlaku.

Železo - jeho nedostatek vede k chudokrevnosti a nesprávné výživě plodu placentou. Železo je obsaženo v ovoci, zelenině, chlebu, mase a drůbeži. V tabletách by mělo být podáváno pouze ženám s prokázanou chudokrevností. Jeho nadužívání totiž způsobuje zažívací potíže a zácpu.

Jód - je potřebný pro správnou činnost štítné žlázy, podporuje tělesný růst a mentální a tělesný vývoj plodu. Jeho nedostatek vede k omezenému psychomotorickému vývoji dítěte, může být i příčinou neplodnosti. Nejvhodnější je jíst alespoň dvakrát týdně ryby, nejlépe mořské.

Selen - v přiměřených dávkách je nezbytným antioxidantem.

Zinek - je důležitý pro vývoj kostry, životně důležitých orgánů a pro růst plodu.

Hořčík - podporuje růst plodu, snižuje riziko předčasného porodu (snižuje dráždivost dělohy). Nedostatek se projevuje brněním a těhotenskými křečemi.

Měď - Je důležitá pro využití železa, vývoj kostry, receptorů chuti, pigmentace, nervového systému včetně mozku

Další články k tématu

Rakovina děložního čípku není rána z čistého nebe
Rakovina děložního čípku není rána z čistého nebe Ročně je v České republice diagnostikováno 1050 až 1100 případů rakoviny děložního čípku a zhruba 350-400 žen na toto onemocn...
Vaginální porod po císařském řezu (VBAC) není chimérou
Vaginální porod po císařském řezu (VBAC) není chimérou Staré rčení „jednou císařský řez = vždycky už jen císařský řez“ postupně ztrácí svou popular...
Rakovina prsu a její léčba
Rakovina prsu a její léčba Dnešní článek je pokračováním článku "Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění". Zaměřime se v něm na rakovinu prsu a její léčbu. Léčba je zvolena na základ...
OGTT v těhotenství: není třeba se bát
OGTT v těhotenství: není třeba se bát Orální glukózový toleranční test (OGTT) je vyšetřovací metoda, díky níž je možné diagnostikovat diabetes. U těhotných žen se OGTT používá k zachycení gestačního...
Proč se vyšetřuje RhD antigen a krevní skupina v těhotenství
Proč se vyšetřuje RhD antigen a krevní skupina v těhotenství Během prvního trimestru, respektive do 14. týdne těhotenství, podstupují těhotné ženy mnoho vyšetření. Mezi ně patří i krevní odběry, kdy se kromě krevního obra...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.