Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Stěžejním problémem kombinované perorální hormonální antikoncepce (COC) je zapomínání užití tablety – studie udávají chybu v 25 – 75% cyklů (nejčastěji v 30 – 40%). Důsledkem je nižší uživatelský komfort (především vyšší výskyt atypických krvácení) a stoupá riziko selhání metody.

Proto je posledních cca 15 let ve znamení nástupu netabletových forem COC. O netabletové formy je zájem především u mladších žen. Např. ve Francii u žen do 25 let převažují netabletové formy nad pilulkou 2:1, v Beneluxu a Skandinávii je poměr 1:1.
V ČR užívá netabletové formy COC pouze 5% žen. Příčinou je zřejmě větší konzervativnost a roli může hrát i vyšší cena. Na druhou stranu -  žena si kupuje vyšší míru pohodlí a též o řád vyšší antikoncepční spolehlivost (90% selhání tablet je dáno uživatelskými chybami).

Mimo uživatelské nenáročnosti je velkým benefitem netabletové antikoncepce zmenšení dopadu na zažívací systém – odpadá vliv na žaludeční sliznici (5 – 8% žen udává po užití tablety pocit „žaludku na vodě“).  Oproti tabletám odpadá prvotní průchod vstřebaných hormonů játry, kde jejich významná část je zachycena a odbourána. Proto lze říci, že s menší dávkou se dosáhne vyššího efektu.

V segmentu netabletové kombinované hormonální antikoncepce donedávna byly k dispozici dva přípravky:
1. Vaginální kroužek s etonogestrelem  a  ethinylestradiolem (EE), kde denní uvolněná dávka je 120 µg etonogestrelu a 15 µg EE
2. Náplast obsahující  norelgestrominum (NGMN) a EE s denní dávkou 203 µg NGMN a 33,9 µg EE denně

Od října 2015 spektrum rozšiřuje přípravek Lisvy -  nová náplast s velmi nízkým hormonálním obsahem.
3. Lisvy obsahuje gestodenum (GSD) a EE a denně se uvolňuje 60 µg GSD a 13 µg EE

Antikoncepční náplast s vynikajícím útlumem ovulace

Nová antikoncepční náplast celkem obsahuje 2,1 mg GSD a 0,55 mg EE, je kruhového tvaru o ploše 11 cm², průhledná a proto vysoce diskrétní. Její indikace, kontraindikace a lékové interakce jsou stejné jako u ostatních přípravků (tabletových i netabletových) velmi nízkodávkované COC.

Lisvy se vyznačuje vynikajícím útlumem ovulace a tím i vysokou mírou antikoncepční spolehlivosti. Pearl index (procento selhání během jednoho roku) je 0,76 a očištěný Pearl index (=chyba metody) pouze 0,40. Tyto hodnoty jsou o cca 30 – 50% lepší než u ostatních netabletových forem COC.

Pro uživatelky hormonální antikoncepce je velmi důležitá dobrá kontrola menstruačního cyklu. I zde Lisvy vykazuje výborné výsledky – nepravidelné špinění se vyskytovalo v cca 7% cyklů, což je analogický výsledek jako u náplasti s výrazně vyšším hormonálním obsahem (13 vers. 33,9 µg EE). Navíc délka atypických krvácení byla u Lisvy kratší.  Obdobně dopadlo i porovnání s klasickou tabletou s gestodenem.
Menstruace v regulérním termínu se u Lisvy dostavila v cca 95% cyklů – opět ekvivalentní hodnoty oproti starší náplasti i tabletám. V porovnání se starší náplastí byla atypická krvácení kratší a slabší.
Výskyt vedlejších efektů odpovídá obvyklé distribuci u nízkodávkované COC - lokální reakce (8,5%), bolest hlavy (9,5%), poruchy cyklu (6,5%), citlivost prsou (2,6%), bolestivější menses (2,5%), ostatní vedlejší efekty byly vzácné. S délkou užívání klesá frekvence nežádoucích efektů.

Výborná přilnavost

Náplast se aplikuje na suchou pokožku bez výraznějšího ochlupení, pigmentových změn či poranění. Nevhodná je aplikace lokálních léků či kosmetik méně než 12 hodin před nalepením. Zvolené místo nesmí být drážděno oblečením či pracovní činností. Zakázáno je aplikovat na prsa. Doporučené lokalizace jsou podbřišek (zde je nejlepší přilnavost), zevní horní část paže a hýždě.
Lisvy se vyznačuje výbornou přilnavostí – pouze v 6% cyklů došlo k dílčímu či úplnému odloupnutí náplasti.

V prvním cyklu je vhodné nalepit náplast první den menses, 8. a 15. den obměnit a 22. den sloupnout poslední. Poté následuje sedmidenní pauza, během níž proběhne menstruace. První náplast z nového balení se nalepí první den po pauze bez ohledu na krvácení. Lisvy si uchovává plnou antikoncepční spolehlivost ještě 8. a 9. den po nalepení.
Dojde-li k částečnému či úplnému odlepení náplasti na méně než 24 hodin je potřeba náplast znovu přilepit – tím je antikoncepční spolehlivost zachována. Při odloučení delším než 24 hodin nutno nalepit novou náplast, antikoncepční spolehlivost je snížena a je vhodné doplnit další antikoncepční metodu.

Porovnání náplastí

EE/NGMN EE/GSD
Větší – 20 cm² Menší – 11 cm²
Neprůhledná Průhledná
Dermatologicky nekonformní Dermatologicky příznivá
Vadí slunce Nevadí slunce – UV filtr
Nízký hormonální obsah Velmi nízký hormonální obsah

 

Lisvy se profiluje jako moderní nízkodávkovaná antikoncepční náplast s výbornou kontrolou cyklu, vysokou spolehlivostí, dermatologicky vysoce šetrná, diskrétní a uživatelsky jednoduchá. Cílí především na ženy mající problémy s pečlivostí braní tablet či s nechutí k jejich pravidelnému užívání, nicméně je vhodná pro všechny uživatelky hormonální antikoncepce s indikací velmi nízké hormonální dávky. Tím výrazně rozšiřuje současné antikoncepční možnosti.

Autor: MUDr. Miroslav Havlín
Poliklinika Anděl – Gynekologie Hvězdova 33, Praha 4

Další články k tématu

Princip hormonální antikoncepce
Princip hormonální antikoncepce Hormonální antikoncepce je dnes již běžnou součástí života žen v reprodukčním věku. Jak ale vlastně funguje? Jak bylo docíleno toho, že jedna pilulka dokáže žen...
Nitroděložní tělísko (IUD): Historický vývoj a současné možnosti
Nitroděložní tělísko (IUD): Historický vývoj a současné možnosti Nitroděložní tělísko (IUD), známé také jako nitroděložní antikoncepce, je jeden z nejúčinnějších forem dlouhodobé antikoncepce dostupných ženám po celém světě. ...
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko Tento druh antikoncepční metody spočívá v zavedení tělíska různého tvaru do dělohy. Tělíska mohou bý...
Hormonální antikoncepce a tromboembolická nemoc
Hormonální antikoncepce a tromboembolická nemoc Užívání hormonální antikoncepce může mít vliv na vznik tromboembolické nemoci. Riziko onemocnění se zvyšuje s přítomností tzv. trombofilních mutací v genech žen...
Ženská sterilizace aneb podvázání vejcovodů
Ženská sterilizace aneb podvázání vejcovodů Ženská sterilizace je často známá jako „podvázání vejcovodů“. Během tohoto zákroku jsou vejcovody blokovány tak, že zabrání proniknutí spermie k vajíčku. Ten...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.