Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Tento druh antikoncepční metody spočívá v zavedení tělíska různého tvaru do dělohy. Tělíska mohou být vyrobena z různých materiálů. Dnes se však nejčastěji vyrábějí z plastu a mohou být doplněna drátkem z různých kovů (měď, zlato, stříbro, různé slitiny…).

Nitroděložní tělíska se zavádí ambulantně u gynekologa a jejich životnost je několik let.

Nitroděložní tělísko - jak funguje?

Celá antikoncepční metoda je založena na působení cizího tělesa v děloze. To má za následek koncentraci bílých krvinek u toho tělesa, které útočí na spermie, které se do dělohy dostanou. Spermie se tak nemohou dostat do vejcovodů, aby oplodnili vajíčko. Obsahuje-li nitroděložní tělísko navíc ještě měď, jsou spermie znehybňovány toxickým účinkem tohoto kovu.

Nitroděložní tělísko může obsahovat syntetický hormon žlutého tělíska. Pak hovoříme o hormonálním nitroděložním tělísku. Hormon obsažený v tělísku mění strukturu hlenu děložního hrdla, který se stává pro spermie neprostupným.

Výhody a nevýhody nitroděložních tělísek

Výhodou nitroděložní antikoncepce je její spolehlivost (ta je ještě vyšší u nitroděložních tělísek obsahujících hormon), nízká cena a jednoduchost používání. Výhody nitroděložních tělísek však postrádají takové přednosti, které má antikoncepce hormonální – tedy nechrání před nádory a cystami. Na druhou stranu zase nehrozí ztráta antikoncepční schopnosti jako při vynechání pilulky – nitroděložní tělísko je jednou zavedeno a žena se o víc nestará.

Nevýhodou nitroděložních tělísek jsou drobné komplikace v prvních měsících, jako je silnější intenzita menstruačního krvácení, krvácení mezi periodami a bolest v podbřišku. Tyto problémy však zpravidla odezní po 3 měsících. Odborná literatura také upozorňuje na nepatrně vyšší riziko mimoděložního těhotenství, které je však i tak statisticky velice vzácné.

Pro koho se nitroděložní tělísko nehodí

O nitroděložním tělísku by neměly uvažovat ty ženy, které trpí na krvácení mezi periodami, mají vrozené vady dělohy a také ty ženy, které prodělaly zánětlivou pánevní nemoc (infekce dělohy, vejcovodů atd). Rovněž myomy na děloze, prodělané mimoděložní těhotenství, poruchy krevní srážlivosti či chudokrevnost jsou kontraindikací.

 

Další články k tématu

Princip hormonální antikoncepce
Princip hormonální antikoncepce Hormonální antikoncepce je dnes již běžnou součástí života žen v reprodukčním věku. Jak ale vlastně funguje? Jak bylo docíleno toho, že jedna pilulka dokáže žen...
Lisvy – nová antikoncepční náplast
Lisvy – nová antikoncepční náplast Stěžejním problémem kombinované perorální hormonální antikoncepce (COC) je zapomínání užit...
Antikoncepční aktuality
Antikoncepční aktuality Již čtyři roky klesá v naší zemi výskyt karcinomu vaječníků. Tento příznivý trend je dán masivním nárůstem (co do počtu i délky) užívání moderní hormonální anti...
Hormonální antikoncepce a tromboembolická nemoc
Hormonální antikoncepce a tromboembolická nemoc Užívání hormonální antikoncepce může mít vliv na vznik tromboembolické nemoci. Riziko onemocnění se zvyšuje s přítomností tzv. trombofilních mutací v genech žen...
Ženská sterilizace aneb podvázání vejcovodů
Ženská sterilizace aneb podvázání vejcovodů Ženská sterilizace je často známá jako „podvázání vejcovodů“. Během tohoto zákroku jsou vejcovody blokovány tak, že zabrání proniknutí spermie k vajíčku. Ten...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.