Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Sonografie dětských kyčlí je důležitým vyšetřením, které se provádí u všech novorozenců. Tento článek vám přiblíží, proč je toto vyšetření nezbytné, kdy a jak se provádí, a co můžete očekávat, když se na něj chystáte se svým miminkem.

Číst dál...

Nastávající maminka nesmí ani kapku alkoholu, nesmí tučná jídla, nesmí černý čaj, kávu a nesmí jíst další desítky potravin. Přesně to se dočtete na internetu, pokud čekáte potomka.

Číst dál...

hCG je zkratka pro humánní choriový gonadotropin, který je do krve uvolňován poté, co se oplodněné vajíčko zahnízdí do děložní sliznice. hCG je jeden z prvních ukazatelů případného těhotenství ženy. Dynamika jeho růstu může o vývoji těhotenství mnohé napovědět.

Číst dál...

Těhotenství je pro tělo ženy zátěžovým obdobím v mnoha ohledech. Fyziologické změny v těle ženy kladou vysoké nároky na příjem minerálů, vitamínů a dalších živin. Nedokáže-li žena potřebný přísun těchto látek tělu zajistit, může u ní vzniknout tzv. těhotenská anemie.

Číst dál...

Během prvního trimestru, respektive do 14. týdne těhotenství, podstupují těhotné ženy mnoho vyšetření. Mezi ně patří i krevní odběry, kdy se kromě krevního obrazu, glykémie a infekčních chorob vyšetřuje i krevní skupina a tzv. "Rh faktor".

Číst dál...

Těhotenství je mimořádným obdobím každé ženy: během devíti měsíců se v ní vyvine nový život. Tento proces však s sebou přináší i velké změny na matčině těle. Zatímco některé okem ani nepostřehneme (například změny v cévním systému) a navíc jde o změny dočasné, můžeme se setkat i se změnami trvalými, které jsou navíc velmi zjevné. Jsou-li tyto změny markantní, obtěžující a žena se s nimi nechce smířit, přichází na řadu plastická chirurgie, která dnes dokáže velké věci. O tělesných změnách v období po porodu a kojení jsme si povídali s plastickým chirurgem MUDr. Josefem Kulhánkem, který jako vedoucí lékař působí na soukromé klinice INTER CLINIC Praha-Radotín.

Číst dál...

Těhotenství trvá 40 týdnů, tedy devět měsíců (respektive deset lunárních měsíců), čítá 280 dnů a dělí se na trimestry. Jak se správně v těhotenství počítají týdny, kdy jednotlivé trimestry začínají a končí a jak je to s těhotenskými měsíci?

Číst dál...

Mobilní technologie napevno zakotvily v našich každodenních činnostech. Vstoupily i do životů těhotných žen, které dnes díky internetu mají přístup k obrovskému množství informací. Petra Horáková Krištofová přišla po sedmi letech od založení portálu GYNWEB.cz s mobilní aplikací pro těhotné MAMApp. Aplikace po třech týdnech dobyla žebříček v Apple Store i Google Play a za dva roky její existence si ji stáhlo skoro sto tisíc těhotných žen v Česku.

Číst dál...

Těhotenské testy mají hned tři velké výhody. Až na výjimky stojí pár korun, můžete si je bez potíží udělat a vyhodnotit doma a jsou spolehlivé a přesné. Přesto kolem nich panuje spousta mýtů a není zase tak vzácné, že je žena použije špatně – například moc brzy.

Číst dál...

Orální glukózový toleranční test (OGTT) je vyšetřovací metoda, díky níž je možné diagnostikovat diabetes. U těhotných žen se OGTT používá k zachycení gestačního diabetu, tedy těhotenské cukrovky.

Číst dál...

Ženy čekající dítě by se měly zajímat nejen o to, na jakou zdravotní péči mají nárok a jaká vyšetření mají nebo mohou podstoupit. Za pozornost rozhodně stojí i nabídka zdravotních pojišťoven právě pro tuto skupinu klientek.

Číst dál...

S blížícím se porodem vyvstává u budoucích maminek spousta otázek. Nejčastější z nich jsme položili odbornici na slovo vzaté, a to porodní asistentce Vlaďce Toplakové.

Číst dál...

Mnoho žen se během těhotenství potká se zdravotní komplikací, a tak se nevyhnou nutnosti užívat nějaký lék. Vědecký pokrok dospěl do fáze, kdy lékaři dokážou rozlišit, které léky jsou pro těhotné „bezpečné“, a které nikoliv.

Číst dál...

Těhotenství je nezapomenutelným obdobím ženy: během devíti měsíců v ní vzniká nový život, žena se chystá na svou roli matky. Vývoj plodu v jejím těle však s sebou přináší i ne vždy příjemné tělesné změny.

Číst dál...

"Těhotenství není nemoc." Hojně užívané rčení, které ženy odrazuje od přehnané opatrnosti. Té je ale určitě třeba při výběru letní dovolené. Těhotná žena by měla pečlivě zvážit přínosy a rizika zahraniční rekreace.

Číst dál...

Placenta je nejdůležitějším společným orgánem matky a nenarozeného dítěte. Zastává nezastupitelné funkce, bez kterých by plod nemohl přežít. Její případné abnormality mohou být pro matku i plod fatální. Jak placenta vypadá a jaké jsou její funkce?

Číst dál...

O těhotenství se mluví jako o nejkrásnějším období v životě ženy. Pod srdcem nosíte nový život, ženskost z vás čiší na míle a chystáte se začít novou etapu ve vašem životě. Ale kromě toho se musíte vyrovnat s tělesnými změnami, výkyvy nálad a možnými zdravotními problémy.

Číst dál...

Tzv. tvrdnutí břicha zaznamená během těhotenství snad každá žena. Jde o fyziologický, tedy naprosto normální, děj, který nijak neohrožuje průběh těhotenství. Tvrdnutí břicha se odborně nazývá „Braxton Hicks kontrakce“.

Číst dál...

Předčasně narozeným dítětem se rozumí takové dítě, které je porozeno před dokončeným 37. týdnem těhotenství. Podíl předčasných porodů ve světě se pohybuje okolo 10%, v České republice je to přibližně 6%.

Číst dál...

Žádný vzorec pro výpočet váhy plodu není absolutně přesný. Přesnost výpočtu váhy se liší podle počtu použitých parametrů. Obvyklá odchylka výpočtu bývá 5 - 10%.

Číst dál...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.