Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Dnešní článek je pokračováním článku "Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění". Zaměřime se v něm na rakovinu prsu a její léčbu. Léčba je zvolena na základě různých faktorů, např. typ a stadium nádoru, případná citlivost nádoru k určitým hormonům, případná nadprodukce genu HER2/neu.

Obecně léčba rakoviny prsu může zahrnovat chemoterapii, radioterapii, chirurgické odstranění nádoru a postižené tkáně, hormonální terapii (např.tamoxifen blokuje působení estrogenu, jenž vyživuje nádorové buňky, nebo tzv. inhibitory aromatasy- exemestan, Aromasin- brání  tvorbě estrogenu jako takové). Novějším typem léčby je tzv. cílená biologická léčba. Jedná se o speciální protirakovinné léky, které jsou zaměřeny na určité změny v buňce, které mohou vést k rakovině. Příkladem takového léku je trastuzumab (Herceptin), který se může používat pro léčbu žen s HER2-pozitivním nádorem prsu.

Rakovina prsu a léčba dle stádií

Většina žen dostává kombinovanou léčbu. Pro ženy ve stadiu I, II a III je cílem vyléčit rakovinu a zabránit relapsu.  Pro ženy ve stadiu IV je cílem zmírnit symptomy a prodloužit život. Ve většině případů je stadium IV již nevyléčitelné.

 • Stadium 0 a DCIS- chirurgická a radiační léčba je standardem
 • Stadium I a II- chirurgická a radiační léčba, navíc je odstraněna část lymfatických uzlin. Poté může následovat hormonální terapie, chemoterapie a biologická léčba.
 • Stadium III – léčba zahrnuje chirurgický zásah, následovaný chemoterapií, hormonální terapií a biologickou léčbou.
 • Stadium IV – léčba může zahrnovat chirurgický zásah, ozařování, chemoterapii, hormonální terapii, nebo kombinaci těchto přístupů.

Po skončení léčby je některým ženám po nějakou dobu podáván tamoxifen. Všechny ženy pak budou monitorovány formou vyšetření krve, zobrazovacími metodami…

Ženy, kterým byla provedena mastektomie (odstranění prsu) mohou podstoupit rekonstrukci prsu, ať již přímo po provedené mastektomii, či někdy později.

Rakovina prsu - prognóza

Nové léčebné přípravky umožňují ženám s rakovinou prsu delší přežití, než tomu bylo dříve.  Bohužel, i s touto léčbou může docházet k rozšíření nádoru po organismu. Vrásky dělá lékařům fakt, že někdy dochází k návratu choroby i poté, co by celý tumor odstraněn a v přilehlých uzlinách není žádný nádor detekován. Faktory určující riziko rekurence a pravděpodobnost úspěšnosti další léčby jsou následující:

 • Lokalizace nádoru a míra jeho rozšíření
 • Zda je nádor pozitivní či negativní na přítomnost hormonální ch receptorů
 • Tumorové markery, jako je HER2
 • Genová exprese
 • Velikost a tvar nádoru
 • Rychlost dělení nádorových buněk, tedy rychlost růstu nádoru

Rakovina prsu - prevence

Ženám starším 35 let ve vysokém riziku může být podáván preventivně tamoxifen. Ženy, které jsou ve velmi vysokém riziku, mohou zvážit preventivní mastektomii.

Jedná se:

 • o ženy, které již mají jeden prs odstraněný v důsledku předchozího nádoru prsu,
 • ženy se silnou rodinnou anamnézou
 • ženy, u nichž byla zjištěna mutace v genech BRCA1, BRCA2.

Preventivní mastektomie zmenší, ale ne zcela eliminuje riziko vzniku karcinomu prsu.

Bohužel mnoho rizikových faktorů, jako je rodinná zátěž, mutace v rizikových genech, nelze ovlivnit. Zatím ani není zcela jasné, do jaké míry může změna nezdravého životního stylu snížit riziko vzniku rakoviny prsu. 

Každopádně se doporučuje:

 • vybírat jídla a porce tak, aby se předcházelo obezitě
 • jíst celozrnné produkty
 • jíst minimálně 5 porcí ovoce a zeleniny každý den
 • omezit konzumaci červeného a konzervovaného maso
 • omezit konzumaci alkoholu na maximálně jednu sklenku denně (ženy ve vysokém riziku by neměly pít alkohol vůbec).

Další články k tématu

Samovyšetření prsu není věda, může zachránit život
Samovyšetření prsu není věda, může zachránit život Předpovědět, ba ani zabránit onemocnění rakovinou prsu, nelze. Je však možné nemoc odhalit v okamžiku, kdy je poměrně dobře léčitelná. Kromě pravidelných návště...
Diagnostika a možnosti léčby rakoviny děložního čípku
Diagnostika a možnosti léčby rakoviny děložního čípku Včasná diagnostika a adekvátní léčba rakoviny děložního čípku je pro další prognózu zásadn...
Rakovina děložního čípku není rána z čistého nebe
Rakovina děložního čípku není rána z čistého nebe Ročně je v České republice diagnostikováno 1050 až 1100 případů rakoviny děložního čípku a zhruba 350-400 žen na toto onemocn...
 Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění
Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění Rakovina prsu je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem u žen.  Během posledních 20 let se počet nově diagnostikovaných žen zdvojnásobil. Aktuálně každ...
Lidské papilomaviry
Lidské papilomaviry Vraťme se do relativně nedávné historie – do 20. let minulého století. Do této doby je nejčastějším ženským onkologickým onemocněním karcinom čípku děložního, k...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.