
- neděle 3. březen 2013
- Napsal GYNWEB

Dnešní článek je pokračováním článku "Rakovina prsu, její typy a stadia onemocnění". Zaměřime se v něm na rakovinu prsu a její léčbu. Léčba je zvolena na základě různých faktorů, např. typ a stadium nádoru, případná citlivost nádoru k určitým hormonům, případná nadprodukce genu HER2/neu.
Obecně léčba rakoviny prsu může zahrnovat chemoterapii, radioterapii, chirurgické odstranění nádoru a postižené tkáně, hormonální terapii (např.tamoxifen blokuje působení estrogenu, jenž vyživuje nádorové buňky, nebo tzv. inhibitory aromatasy- exemestan, Aromasin- brání tvorbě estrogenu jako takové). Novějším typem léčby je tzv. cílená biologická léčba. Jedná se o speciální protirakovinné léky, které jsou zaměřeny na určité změny v buňce, které mohou vést k rakovině. Příkladem takového léku je trastuzumab (Herceptin), který se může používat pro léčbu žen s HER2-pozitivním nádorem prsu.
Rakovina prsu a léčba dle stádií
Většina žen dostává kombinovanou léčbu. Pro ženy ve stadiu I, II a III je cílem vyléčit rakovinu a zabránit relapsu. Pro ženy ve stadiu IV je cílem zmírnit symptomy a prodloužit život. Ve většině případů je stadium IV již nevyléčitelné.
- Stadium 0 a DCIS- chirurgická a radiační léčba je standardem
- Stadium I a II- chirurgická a radiační léčba, navíc je odstraněna část lymfatických uzlin. Poté může následovat hormonální terapie, chemoterapie a biologická léčba.
- Stadium III – léčba zahrnuje chirurgický zásah, následovaný chemoterapií, hormonální terapií a biologickou léčbou.
- Stadium IV – léčba může zahrnovat chirurgický zásah, ozařování, chemoterapii, hormonální terapii, nebo kombinaci těchto přístupů.
Po skončení léčby je některým ženám po nějakou dobu podáván tamoxifen. Všechny ženy pak budou monitorovány formou vyšetření krve, zobrazovacími metodami…
Ženy, kterým byla provedena mastektomie (odstranění prsu) mohou podstoupit rekonstrukci prsu, ať již přímo po provedené mastektomii, či někdy později.
Rakovina prsu - prognóza
Nové léčebné přípravky umožňují ženám s rakovinou prsu delší přežití, než tomu bylo dříve. Bohužel, i s touto léčbou může docházet k rozšíření nádoru po organismu. Vrásky dělá lékařům fakt, že někdy dochází k návratu choroby i poté, co by celý tumor odstraněn a v přilehlých uzlinách není žádný nádor detekován. Faktory určující riziko rekurence a pravděpodobnost úspěšnosti další léčby jsou následující:
- Lokalizace nádoru a míra jeho rozšíření
- Zda je nádor pozitivní či negativní na přítomnost hormonální ch receptorů
- Tumorové markery, jako je HER2
- Genová exprese
- Velikost a tvar nádoru
- Rychlost dělení nádorových buněk, tedy rychlost růstu nádoru
Rakovina prsu - prevence
Ženám starším 35 let ve vysokém riziku může být podáván preventivně tamoxifen. Ženy, které jsou ve velmi vysokém riziku, mohou zvážit preventivní mastektomii.
Jedná se:
- o ženy, které již mají jeden prs odstraněný v důsledku předchozího nádoru prsu,
- ženy se silnou rodinnou anamnézou
- ženy, u nichž byla zjištěna mutace v genech BRCA1, BRCA2.
Preventivní mastektomie zmenší, ale ne zcela eliminuje riziko vzniku karcinomu prsu.
Bohužel mnoho rizikových faktorů, jako je rodinná zátěž, mutace v rizikových genech, nelze ovlivnit. Zatím ani není zcela jasné, do jaké míry může změna nezdravého životního stylu snížit riziko vzniku rakoviny prsu.
Každopádně se doporučuje:
- vybírat jídla a porce tak, aby se předcházelo obezitě
- jíst celozrnné produkty
- jíst minimálně 5 porcí ovoce a zeleniny každý den
- omezit konzumaci červeného a konzervovaného maso
- omezit konzumaci alkoholu na maximálně jednu sklenku denně (ženy ve vysokém riziku by neměly pít alkohol vůbec).
Další články k tématu




