Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Císařský řez je porodnická operace, během které je plod vybaven z děložní dutiny chirurgickou cestou z otevřené břišní stěny. Na celém světě je ročně provedeno cca 20 miliónů císařských řezů, čímž se císařský řez stává nejčastěji prováděnou operací.

V České republice se císařským řezem rodí každé páté dítě a počet těchto operací rok od roku významně stoupá.

Císařský řez a jeho historie

Od prvních pokusů o císařský řez uplynulo k dnešním dnům téměř dva tisíce let. Bohužel tyto úplně počáteční snahy o vybavení plodu skrze břišní stěnu nebyly popsány, proto nám jsou tehdy použité postupy neznámé. Římský císař Numa Pompilius (753-673 př. n. l.) nechal do zákona zakotvit povinnost provést císařský řez na umírající či mrtvé ženě, existuje-li šance na záchranu dítěte.
Záchrana nenarozeného plodu byla v podstatě jedinou indikací k provedení císařského řezu až do 16. století. V roce 1581 vydal pařížský lékař Francois Rousset publikaci "L'hystérotomotokie ou enfantement césarien ...", kde popisuje několik úspěšně provedených císařských řezů. Ačkoliv Rousset sám neoperoval, byl to on, kdo zavedl název „císařský řez“ (Rousset je také často nazýván otcem císařských řezů).

I přes první úspěchy představoval císařský řez cca 90% riziko úmrtí matky, čemuž tak bylo až do 19.století. Příčinou byla nejčastěji otrava krve a vykrvácení.  Operační mortalita se výrazně snížila v polovině 19. století, kdy byla „objevena“ celková anestezie a principy antisepse. V tomto období se riziko úmrtí matky snížilo cca na 40%. Od konce 19. století se vyvíjela technika šití děložní stěny (jen stěží si lze dnes představit, že se k šití používal například stříbrný drátek…), techniky řezů, definovaly se indikace k provedení císařského řezu (velikost pánve, poloha plodu, kardiopatie matky atd.) atd.

Císařský řez a současnost

Císařský řez se provádí buď plánovaně (tzv. primární císařský řez), anebo akutně (sekundární císařský řez). U plánovaných císařských řezů se s předstihem znají důvody k jeho provedení, u neplánovaných dochází při porodu ke komplikacím, které lze vyřešit jen okamžitým provedením císařského řezu.

Nejčastější důvody provedení císařského řezu:

  • nedostatečné zásobení plodu kyslíkem,
  • opakovaný císařský řez či předchozí operace na děloze (myomektomie, kornuální gravidita),
  • poloha plodu koncem pánevním,
  • plody s hmotností mezi 750 -1500 gramů,
  • úzká pánev rodičky,
  • srdeční vady rodičky, cukrovka, závažné oční vady, astma…
  • předčasné odloučení placenty,
  • trojčetné těhotenství
  • infekce v porodních cestách (například herpes)

Autor: www.cisarsky-rez.cz

Další články k tématu

Vaginální porod po císařském řezu (VBAC) není chimérou
Vaginální porod po císařském řezu (VBAC) není chimérou Staré rčení „jednou císařský řez = vždycky už jen císařský řez“ postupně ztrácí svou popular...
Porod nemusí až tak bolet
Porod nemusí až tak bolet Porod je fyziologický proces, který ženě přináší pocit štěstí a uspokojení. Na druhé straně průbě...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.