Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Porod je fyziologický proces, který ženě přináší pocit štěstí a uspokojení. Na druhé straně průběh spontánního porodu člověka způsobuje rodičce velmi silnou bolest. Porod je synonymem pro bolest nebo velkou tělesnou a duševní námahu.

Proč porod bolí?

Hlavní příčinou je tvar ženské pánve a velikost hlavičky plodu. Napřimováním lidské postavy, se změnil tvar lidské páteře a zejména pak tvar ženské pánve. Objem hlavičky lidského plodu se na konci těhotenství blíží objemu ženské pánve. V první části porodu bolí zejména stahování dělohy. Později se na bolestech podílí elastické napínání hrdla. Na závěr porodu se přidávají bolestivé vjemy z rozpínání tkání pánevního dna, pochvy a nakonec hráze..

Metody tišení bolesti

Metody bez použití léků

  1. Předporodní příprava – pomáhá ženám v průběhu těhotenství dosáhnout psychického uklidnění
  2. Transkutanní nervová stimulace – forma analgezie, při které se využívá elektrických stimulů na hrudní a bederní páteři.
  3. Alternativní polohy – sed, relaxační balón, chůze ulehčují sestup plodu do pánve, ale dokonce snižují bolestivost v průběhu děložních kontrakcí.
  4. Fytoterapie – užití bylinných extraktů. Nejčastěji se používá levandule, jasmín, šalvěj,tea tree. Forma, kterou se tyto látky podávají, je obvykle masáž, teplé obklady.

Metody s použitím léků

Systémová analgezie – způsob tišení bolesti, přiněmž účinná látka působí přímo v centrální nervové soustavě ( v mozku rodičky). Způsob podání je většinou injekční či vdechováním.

  1. Nalbuphin – Používá se ke krátkodobému tišení porodních bolestí. Nalbuphin neovlivňuje dechové centrum matky. Nástup útlumu bolestí je cca za 3 – 15 min a účinek trvá 3 – 6 hodin. Dávku je možné po této době opakovat. Při doporučeném dávkování se neprokázal významný útlumový účinek na dítě, a to ani v případě kojení. Tyto jeho vlastnosti řadí nalbuphin mezi vhodná analgetika používaná v porodnictví.
  2. Inhalační analgezie – inhalační analgezie je vdechování plynu za účelem tlumení bolesti. V dnešní době je u porodu povolena směs 50% oxidu dusného a 50% kyslíku. Tato metoda se sedativním, relaxačním a anlgetickým účinkem. K inhalaci se používá speciálně konstruovaný tlakový přístroj tzv. ENTONOX.

Regionální analgezie – představuje soubor způsobů, při němž se podáním místně účinných látek mění vnímání bolesti. Lokální anestetika v nervových vláknech na čas zastaví vedení bolesti z periferie (porodní cesty) do centrální nervové soustavy (mozek). Regionální analgezie, zejména epidurální mají vysokou analgetickou účinnost.

  1. Obstřik pochvy a hráze – obstřik hráze se provádí těsně před porodem dítěte, nebo dokonce až po jeho porodu ( nutnost šití)
  2. Pudendální analgezie - lokální anestetikum se inijekcí podá ke stydkému nervu, jimiž vedou bolestivé vzruchy do dolního úseku míchy. Úleva se projevuje na hrázi a zevní třetině pochvy. Používá se při samém závěru porodu.
  3. Epidurální analgezie - velmi malé množství místního anestetika se dnes obvykle s další látkou podává speciální jehlou do epidurálního prostoru. Epidurální prostor je oblast, která leží vně obalů míchy. Zde se přeruší vedení bolesti z porodních cest do míchy a následně do centra pro bolest v mozku. Epidurální analgezie patří dnes pro vysokou účinnost a bezpečnost k nejčastěji užívaným metodám porodnické analgezie.

Každá rodička je jiná...

Předvídání intenzity porodních bolestí a průběhu porodu je velmi obtížné. Některé rodičky snášejí porodní bolesti dobře, jiné vyžadují jejich účinné tlumení. Někdy pomohou zcela jednoduché postupy, jako jsou relaxační techniky, masáže, chůze, jindy je třeba pomoci porodní asistentky, lékaře nebo anesteziologa. Výběr postupu nebo analgetické metody by měl vždy záviset na aktuální situaci a individuálním rozhodnutí nebo přání rodičky. Rodička by měla mít možnost kdykoli během porodu požádat o pomoc a zdravotnický personál by měl tomuto požadavku odpovídajícím způsobem vyhovět.

Bc. Vladimíra Toplaková, porodní asistentka
http://www.vase-porodni-asistentka.cz/

Použitá literatura: Pařízek Antonín, Porod nemusí až tak bolet, 2013

Další články k tématu

Porodní asistentka: začátek porodu prozradí hlenová zátka i řídká stolice
Porodní asistentka: začátek porodu prozradí hlenová zátka i řídká stolice S blížícím se porodem vyvstává u budoucích maminek spousta otázek. Nejčastější z nich jsme položi...
Vše, co potřebujete vědět o hCG
Vše, co potřebujete vědět o hCG hCG je zkratka pro humánní choriový gonadotropin, který je do krve uvolňován poté, co se oplodněné vajíč...
Mimoděložní těhotenství a jeho formy
Mimoděložní těhotenství a jeho formy Mimoděložní těhotenství (latinsky graviditas ectopica) je stav, kdy je těhotenství uloženo mimo děložní dutinu. Protože pouze děložní dutina může umožnit růst e...
Očkování proti rakovině děložního čípku? Rozhodně ano, radí odborníci
Očkování proti rakovině děložního čípku? Rozhodně ano, radí odborníci Rakovinou děložního čípku onemocní v České republice více jak 1 000 žen ročně, přibližně 400 žen ročně na toto onemocněn&iacu...
Cestování v těhotenství může být hazardem
Cestování v těhotenství může být hazardem "Těhotenství není nemoc." Hojně užívané rčení, které ženy odrazuje od přehnané opatrnosti. Té je ale určitě třeba při výběru letní dovolené. Těhotná žena by měl...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.