Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Porodnice v pražské nemocnici na Bulovce začala lákat klientky na novinku v podobě Centra porodní asistence. V médiích se začalo o zařízení psát jako o porodním domě s tím, že něco podobného české porodnice zatím nenabízely. Ale tak docela pravda to není.

Kdybychom chtěli být důslední a přesní, zařízení na pražské Bulovce rozhodně není porodním domem, ale spíše porodním centrem. Oba typy těchto institucí fungují například v sousedním Německu a rozdíl mezi nimi se dá popsat nejspíše tak, že zatímco porodní centrum bývá součástí porodnice, kdežto porodní dům funguje nezávisle na ní. V obou vedou porody porodní asistentky, které dokážou rodičku v případě komplikací předat do porodnice.

Porodní dům jako takový v Česku vzniknout nemůže, legislativa to neumožňuje. Podobné služby jak zařízení na Bulovce naopak už možné jsou a to rozhodně nejen tam, ale i v některých kritizovaných velkých porodnicích.

Porodní asistentku jsem si vybrala předem

„Rodila jsem před pár měsíci a u porodu jsem lékaře neviděla, všechno jsem zvládla s porodní asistentkou,“ pochvaluje si třiatřicetiletá Renata, která si pro narození svého prvního dítěte vybrala renomovanou pražskou porodnici. S asistentkou se navíc seznámila předem a mohla se spolehnut na to, že se jí bude věnovat právě ona. „Za tuhle službu jsem ráda zcela legálně zaplatila,“ dodává matka půlroční holčičky. Když vybírala porodnici a řešila všechna možná pro a proti, celkem brzy měla jasno v tom, že chce rodit v porodnici s veškerým odborným zázemím pro případ komplikací, které se u porodu nedají nikdy předem vyloučit. Potěšilo ji, když zjistila, že i v nich vycházejí vstříc představám a přáním žen a že rozhodně není pravda, že i nekomplikované porody vede lékař, který do nich neustále zasahuje. 

Jediné, co by si dokázala představit jinak, bylo samo zařízení porodnice – souhlasí si s tím, že růžové zdi příjemnější porod nezajistí, ale desítky let staré dispozice porodnic by podle ní změnu snesly. Doufá proto, že stát a zdravotní pojišťovny v tomto směru stávající porodnice podpoří místo toho, aby se investovalo do dalších typů zařízení.

Pouze zaregistrované a bez komplikací

Pokud jde o Bulovku, ženy zde pod vedením porodních asistentek zatím, budou rodit na klasických sálech, nové prostory - nazývané apartmány, kterých bude celkem šest, se mají otevřít na podzim 2019. Rodit ve zdejším centru mohou pouze ženy, které se už dříve zaregistrovaly k porodu v této porodnici a nemají žádné zdravotní komplikace.

Ministerstvo zdravotnictví zařízení představilo jako vzor, podle nějž mají vznikat další i v jiných porodnicích. Naopak vznik samostatných porodních domů, po kterých malá část rodiček volá, úřad podporovat nechce.

Další články k tématu

Porod nemusí až tak bolet
Porod nemusí až tak bolet Porod je fyziologický proces, který ženě přináší pocit štěstí a uspokojení. Na druhé straně průbě...
Nadační fond APOLENA předal první dar
Nadační fond APOLENA předal první dar Gynekologicko-porodnická klinika 1.LF a VFN v Praze, známá jako klinika "u Apolináře", v pátek v podvečer převzala první dar od Nadačního fondu APOLENA. Celkem ...
Domácí porody odmítla ČLK
Domácí porody odmítla ČLK Lékaři zareagovali na aktivity porodních asistentek směřující k vedení domácích porodů. Vědecká rada České lékařské komory se minulý týden usnesla, že plánované...
Dívka se pořezala při zavádění tampónu s aplikátorem
Dívka se pořezala při zavádění tampónu s aplikátorem Patnáctiletá Bára z Prahy utrpěla vážné zranění poté, co si zaváděla tampón Tampax s aplikátorem. Ten měl dívku poranit tak, že musela na urgentní operační výko...
Výbava pro miminko – co koupit před porodem a co počká?
Výbava pro miminko – co koupit před porodem a co počká? Těšíte se na příchod nového života? Pak vám jistě problesklo hlavou, co vše budete muset pro své miminko pořídit. Zpočátku se to zdá jako spousta věcí, které ne...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.