Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Nitroděložní tělísko (IUD), známé také jako nitroděložní antikoncepce, je jeden z nejúčinnějších forem dlouhodobé antikoncepce dostupných ženám po celém světě. Jeho historie sahá až do starověku, ale moderní verze se vyvinula až v průběhu 20. století. Tento článek se zaměří na historický vývoj IUD a jeho současné možnosti.

Historie nitroděložního tělíska

Starověk a středověk

Přestože moderní IUD využívá pokročilé technologie a materiály, koncept nitroděložní antikoncepce není zcela nový. Existují záznamy o použití různých materiálů, jako jsou drahé kovy a byliny, pro vytvoření nitroděložních tělísek již v antických kulturách, například u starověkých Řeků a Egypťanů.

Během středověku se metody antikoncepce staly spíše doménou tradiční medicíny a lidových praktik než oficiální lékařskou praxí. Různé směsi bylin a vědomosti o anatomii ženského těla byly předávány z generace na generaci.

20. století: Moderní vývoj

Moderní éra IUD začala na konci 19. století a na začátku 20. století, kdy lékaři začali experimentovat s různými materiály a designy pro vytvoření efektivního nitroděložního antikoncepčního prostředku. První moderní IUD bylo vyrobeno z kovu a bylo známé jako "Grafenbergův kroužek", pojmenovaný po německém gynekologovi Ernstu Gräfenbergovi.

V průběhu 20. století byly vyvinuty různé typy IUD s různými materiály a designy. V 60. letech 20. století se začaly masově používat plastové IUD s měděnými a hormonálními variantami.

Současné možnosti nitroděložního tělíska

Měděné IUD

Měděné IUD jsou jedním z nejpopulárnějších typů dnes dostupných. Tato zařízení jsou vyrobeny z plastu a mají tenké měděné drátky. Měděná komponenta funguje jako spermicidní látka, která brání spermám v proniknutí do dělohy. Měděné IUD jsou dlouhodobě účinné a mohou zůstat v děloze po dobu až 10 let.

Hormonální IUD

Hormonální IUD obsahují progesteron, který je uvolňován postupně do těla. Tento hormon zahušťuje hlen v děloze a potlačuje ovulaci, což zabraňuje těhotenství. Hormonální IUD jsou také účinné po dobu několika let a mají další výhody, jako je snížení menstruačních křečí a krvácení.

Nové technologické inovace

S rozvojem lékařské technologie a výzkumu se neustále objevují nové inovace v oblasti IUD. Patří sem například IUD s integrovanými senzory, které umožňují lékařům sledovat jejich stav a účinnost v reálném čase. Dalšími možnostmi jsou IUD s antimikrobiálními vlastnostmi, které snižují riziko infekce.

Individualizace a výběr tělíska

Dnešní ženy mají přístup k široké škále možností IUD, což jim umožňuje vybrat si zařízení, které nejlépe vyhovuje jejich potřebám a preferencím. Lékaři mohou pomoci ženám vybrat správný typ IUD na základě faktorů jako je věk, zdravotní stav a individuální preference.

Závěr

Nitroděložní tělísko (IUD) má dlouhou historii v oblasti antikoncepce a stále zůstává jedním z nejúčinnějších a nejspolehlivějších forem dlouhodobé antikoncepce. Od svých skromných začátků v antických kulturách se IUD vyvinul do různých forem a variant, které dnes poskytují ženám širokou škálu možností. S neustálým vývojem technologií a výzkumu se očekává, že budoucí generace IUD budou ještě účinnější a bezpečnější.

Další články k tématu

Princip hormonální antikoncepce
Princip hormonální antikoncepce Hormonální antikoncepce je dnes již běžnou součástí života žen v reprodukčním věku. Jak ale vlastně funguje? Jak bylo docíleno toho, že jedna pilulka dokáže žen...
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko Tento druh antikoncepční metody spočívá v zavedení tělíska různého tvaru do dělohy. Tělíska mohou bý...
Ženská sterilizace aneb podvázání vejcovodů
Ženská sterilizace aneb podvázání vejcovodů Ženská sterilizace je často známá jako „podvázání vejcovodů“. Během tohoto zákroku jsou vejcovody blokovány tak, že zabrání proniknutí spermie k vajíčku. Ten...
Hormonální antikoncepce a tromboembolická nemoc
Hormonální antikoncepce a tromboembolická nemoc Užívání hormonální antikoncepce může mít vliv na vznik tromboembolické nemoci. Riziko onemocnění se zvyšuje s přítomností tzv. trombofilních mutací v genech žen...
Lisvy – nová antikoncepční náplast
Lisvy – nová antikoncepční náplast Stěžejním problémem kombinované perorální hormonální antikoncepce (COC) je zapomínání užit...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.