
- středa 22. duben 2015
- Napsal zuk

Bakteriální vaginóza je jednou z častých příčin vaginálních infekcí. Udává se, že až 35% žen, které si stěžují na vaginální výtok, trpí bakteriální vaginózou. Toto onemocnění však může probíhat i zcela bez příznaků.
Léčba bakteriální vaginózy je díky dnes široce dostupným antibiotikům úspěšná. Důležité ale je, aby byla tato infekce lékařem správně diagnostikována a následně aby byla zvolena adekvátní léčba. Podcenění léčby bakteriální vaginózy může vést k chronickému pánevnímu zánětu, potratu ve 2. trimestru, předčasnému porodu a dalším velmi nepříjemným komplikacím.
Bakteriální vaginóza a poševní prostředí
Zdravé vaginální prostředí je osídleno laktobacily, které produkují látky, jež snižují poševní pH. Takové prostředí neumožňuje množení jiných bakterií než laktobacilů. Dojde-li z nějakého důvodu k poklesu laktobacilů v pochvě, nastane množení anaerobních a dalších bakterií, které způsobují bakteriální vaginózu. Hlavními organismy, které způsobují bakteriální vaginozu, jsou Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominus a Ureaplasma urealyticum. Ostatní anaerobní bakterie jako Prevotella, Mobiluncus, Bacteroides a Peptostreptococcus bývají u nemocných bakteriální vaginózou rovněž přítomny.
Od zánětlivých infekcí se liší tím, že při mikroskopickém vyšetření není zjištěna přítomnost leukocytů (bílých krvinek).
Příznaky bakteriální vaginózy a její rizikové faktory
Bakteriální vaginóza se obvykle projevuje vodnatým výtokem s typicky rybím zápachem. Bolest a svědění nebývá. Podle mnoha výzkumů však vyplývá, že bakteriální vaginóza bývá také často identifikována u žen, u kterých se vyšetření provádělo preventivně a které si na žádné problémy či příznaky nestěžovaly. Pro bakteriální vaginózu je tedy typické, že může probíhat zcela asymptomaticky.
Rizikovými faktory jsou časný začátek sexuálního života, velký počet sexuálních partnerů a kouření.
Bakteriální vaginóza - diagnostika
Bakteriální vaginózu může spolehlivě diagnostikovat pouze lékař, a to po provedení poševních stěrů. Pro diagnostiku bakteriální vaginózy byla stanovena klinická kritéria:
- řídký homogenní výtok, který lpí na poševních stěnách, ale je lehce stíratelný,
- poševní pH je vyšší než 4,7,
- přítomnost klíčových buněk,
- pozitivní test s hydroxidem draselným (způsobí rybí zápach).
Jsou-li splněna alespoň 3 výše uvedená kritéria, je diagnostikována bakteriální vaginóza. Podle posledních studií je však postačující přítomnost klíčových buněk a pozitivní test s hydroxidem draselným.
Léčba bakteriální vaginózy
Bakteriální vaginóza se obvykle „samoléčí“ běžnými vaginálními gely, které vyrovnají pH pochvy a vytvoří tak prostředí vhodné pro množení Lactobacilů a zamezí množení jiných bakterií. S ohledem na možné důsledky bakteriální vaginózy je však vhodnější navštívit gynekologa, který diagnostikuje příčinu obtíží a v případě bakteriální vaginózy předepíše antibiotika.
V odborných publikacích se doporučuje metronidazol. Nejčastěji je doporučována 7denní léčba 2x denně 500 mg (nebo 3x denně 250 mg). Jednorázová 2 g aplikace má výrazně nižší účinnost. Léčba metronidazolem má však mnoho vedlejších účinků a nesmí se při ní konzumovat alkohol.
Klindamycin má výbornou účinnost na anaerobní bakterie a gardnerely. Sedmidenní léčba klindamycinem 2x 300 mg má 94% účinnost. Klindamycin je vhodný pro léčbu bakteriální vaginózy v graviditě nebo u pacientů nesnášejících metronidazol.
Ostatní antibiotika jako chinolony, tetracykliny, cefalosporiny a makrolidy jsou málo účinné.
Léčba sexuálního partnera není rutinní záležitostí, přistupuje se k ní až při recidivách bakteriální vaginózy. Stejně tak léčba asymptomatických pacientek je předmětem mnoha diskuzí. S ohledem na možné komplikace se však přeléčení doporučuje před plánovanými operačními výkony (hysteroskopie, zavedení IUD, hysterektomie apod.).
Následky bakteriální vaginózy
Často uváděným následkem bakteriální vaginózy je pánevní zánět, který může způsobit neplodnost. Udává se, že bolestivost a napětí v podbřišku jsou přítomny přibližně u 15% nemocných. Bakteriální vaginóza výrazně zvyšuje riziko pánevního zánětu u žen s nitroděložním tělískem. Byla rovněž prokázána souvislost mezi onemocněním bakteriální vaginózou a infekcemi močových cest.
Závažné jsou pooperační infekční komplikace. Různé odborné texty poukazují na výrazně vyšší riziko pooperační infekce u nemocných bakteriální vaginózou.
U těhotných žen může mít bakteriální vaginóza fatální důsledky, přitom je diagnostikována až u jedné pětiny těhotných. Nejhoršími důsledky jsou pozdní potrat či předčasný porod.
Další články k tématu


