Přihlásit se  \/ 
x
x
Registrovat  \/ 
x

Sport je droga, říká se. Ostatně psychologové tvrdí, že i na sport může vzniknout závislost. Mnoho sportovně aktivních žen se tedy nehodlá sportu vzdát ani v období menstruace, čímž se staví do protikladu k ženám, které během "svých dnů" raději nevystrčí nos z postele.

Menstruace je totiž nanejvýš individuální záležitost, kterou každá žena vnímá a prožívá jinak.

Menstruace a "tělák"

Zatímco v dospělosti se ženy v menstruačních pocitech jaksi diferencují, v období dospívání jsou děvčata víceméně zajedno. Své o tom ví učitelky a učitelé tělocviku, kteří každý měsíc sbírají nespočet omluvenek. "Každá z děvčat má jednou měsíčně právo se z tělesné výchovy omluvit, aniž by musela uvést důvod," říká tělocvikář jistého pražského gymnázia. "Využívají toho prakticky všechny," dodává.

O tom, jak moc menstruace trápí dospívající dívky, ví své MUDr. Kamila Nouzová z Profigyn.cz, která je nejen vyhledávanou gynekoložkou, ale také nadšenou sportovkyní: "U řady dívek je toto období spojené s tak výrazným dyskomfortem a zároveň i obavou, že se v hodině TV nějak znečistí, a tím i ´znemožní´, že raději preferují omluvenku. O plavání ani nemluvě." Neochota sportovat během menstruace má tedy u těchto věkových kategorií příčinu spíše v technických komplikacích, nikoliv zdravotních. I když i MUDr. Nouzová připouští, že menstruační bolest (tzv. dysmenorrhea) se může vyskytnout již od prvních cyklů.

Technologickými pokroky k bezstarostnému sportování

Postoj ke sportovním aktivitám se může změnit s věkem, kdy je ženě k dispozici širší nabídka hygienických pomůcek. Typicky např. menstruační tampón. Ten mnoho mladých dívek, které ještě nežijí pohlavním životem, nemůže použít. "Menstruační tampóny lze doporučit dívkám, které ještě neměly pohlavní styk, pouze tam, kde to nízká míra bolestivosti dovolí. Ideální je použít tampón velikosti mini s aplikátorem," vysvětluje MUDr. Nouzová a dodává, že vhodné je poprosit o asistenci například maminku či empatickou gynekoložku.
Dospělé ženy pak mohou využít široké nabídky tampónů, které se dnes vyrábí v různých velikostech a s různou schopností absorbovat menstruační krev. Dnešní šedesátnice žasnou, jak moc se technologický pokrok posunul dopředu: "Když mi bylo pětatřicet a jeli jsme k moři do Jugoslávie, měla jsem k dispozici jedinou značku tampónu, který byl pro svou tvrdost jednak nesmírně nepohodlný, jednak měl chabé absorbční schopnosti a vydržel asi tak hodinu. Tedy vykoupat se do moře a rychle na záchod. Dcera dnes s jedním tampónem brázdí sjezdovku celé dopoledne!"
Menstruační tampón je v podstatě první volbou sportovkyň, avšak jak říká MUDr. Nouzová, i tady je nutné dodržovat základní hygienické zásady: "Tampón doporučuji měnit každé 2-4 hodiny, aby se v pochvě nemnožily cizorodé organismy." A jak je to s menstruačními kalíšky? Ty podle specialistky používají některé její pacientky i během náročných sportovních výkonů a vesměs si ho pochvalují. Ovšem i zde je potřeba úzkostlivě dbát na hygienu.

Menstruujete? Sportujte si, jak chcete

Opravdu lze při menstruaci provozovat jakýkoliv sport? Zdá se, že ano. Médii po celém světě prolétla v roce 2015 fotka maratónské běžkyně Kiran Gandhi, která v období menstruace údajně běžela více jak čtyři desítky kilometrů bez jakékoliv hygienické pomůcky. Ne, rozhodně si nemyslíme, že je tento příklad následováníhodný (ledaže by čtenářky toužili po podobné mediální pozornosti).

Kiran Gandhi

Kiran Gandhi / telegraph.co.uk



Každopádně je zjevné, že během menstruace může žena podávat svůj obvyklý sportovní výkon. "Nevybavuji si žádný konkrétní sport, který bych během menstruace nedoporučila," říká MUDr. Nouzová. "Je to o subjektivním pocitu každé ženy. Jistě lze běhat, jezdit na kole, hrát míčové hry, tenis a podobně. Opatrná bych byla jen u návštěv bazénu. Pobyt v něm doporučuji samozřejmě výhradně s tampónem a maximálně jednu hodinu," doplňuje MUDr. Nouzová.

Zlepšuje menstruace výkon?

Před mnoha lety existovaly domněnky, že menstruace zlepšuje sportovní výkonnost. Spekuluje se, že některé atletky východního bloku záměrně plánovaly menstruaci na období závodů. "V osmdesátých letech se o možném blahodárném efektu menstruace na výkonnost opravdu hovořilo. Bohužel nečetla jsem žádnou studii, která by něco takového potvrzovala," vyvrací dávný mýtus MUDr. Nouzová. Jeden z mnoha výzkumů, provedený v roce 2006 na 241 sportovkyních různých disciplín (bojové sporty, basketbal, volejbal) žádnou souvislost mezi výkonem a menstruací neprokázal: výkonnost sportovkyň byla nezměněná, avšak prokázal se blahodárný vliv sportu na menstruační bolest. "Při sportu dochází k vyplavování endrorfinů, který je také nazýván hormonem štěstí. Vnímání bolesti pak může být do určité míry otupěno," vysvětluje MUDr. Nouzová.
Existují však i sportovkyně, kterým menstruační krvácení vyloženě vadí do takové míry, že ani vzdáleně nejsou schopny podat svůj průměrný výkon. Mezi ně patří například tenistky, které už se na toto téma, které bylo dlouho tabu, opakovaně rozpovídaly v médiích. Nejčastěji toto téma přijde na přetřes při Wimbledonu, kdy hráčky musí povinně hrát v bílém. A během setu si mohou na toaletu odskočit jen jedinkrát, což může být při menstruaci docela velký problém. Soustředit se na hru v situaci, kdy nevíte, jestli jsou vaše šortky či sukénka stále ještě sněhově bílé, musí být opravdu náročné.

Posun menstruace jako nejzazší řešení

Žena nemusí být zrovna vrcholovou tenistkou, aby se jí období periody protivilo. Prostě někdy se stane, že nám menstruační dny zasáhnou například do dlouho plánovaného sportovního víkendu či dovolené u moře, kdy opravdu nechceme řešit trable s vložkami a tampóny. Co pak? "Menstruaci lze posunout pomocí tabletek gestagenů, které oddalují moment odloučení endometria, tedy krvácení," vysvětluje MUDr. Nouzová a ujišťuje, že gestageny nezvyšují riziko trombózy a embolie. Přípravek se užívá alespoň 2x denně, 5-7 dnů před očekávanou menstruací a pak i po celou dobu, co žena menstruovat ještě nechce či nemůže. "Dávkování vždy určuje lékař, který rovněž zohledňuje sílu krvácení té které ženy," dodává MUDr. Nouzová a upozorňuje, že kontraindikací k užívání gestagenů je vážné akutní jaterní onemocnění či žloutenka, případně alergie na některou ze složek tabletky.

Autor: Petra Horáková | Foto: Fotolia.com

MUDr. Kamila Nouzová

MUDr. Kamila Nouzová

Po promoci na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze v roce 1993 získala klinickou praxi na Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK v Apolinářské ulici v Praze 2. Po atestaci pracovala v Nestátním zdravotnickém zařízení GynCentrum, s.r.o. v Praze 9 Hloubětíně, kde se zaměřila na ambulantní gynekologii a prenatální péči, ultrazvukovou prenatální a gynekologickou diagnostiku a prevenci gynekologických onkologických onemocnění a gynekologickou endokrinologii. V roce 2011 začala pracovat v gynekologické ordinaci NZZ remedis v Praze 4 a od roku 2014 se věnuje svým pacientkám ve vlastní praxi ProfiGyn, s.r.o. na Praze 1. K jejím koníčkům patří kromě výchovy dětí i cestování a sport. V mládí se věnovala lehké atletice (běh na krátké a střední tratě v AC Sparta), zkusila i házenou, tenis, byla členkou TJ Medicína, za níž hrála softball. V současné době se věnuje rekreačně cyklistice, tenisu a golfu a doufá, že jí zdraví umožní si klesající kondici ještě chvíli udržet :) 

www.profigyn.cz

Další články k tématu

Když se řekne "synechie"
Když se řekne "synechie" Srůst malých stydkých pysků nazýváme odborně synechia vulvae. Toto onemocnění se vyskytuje velmi často, ale vzhledem k mal&ea...
Těhotenská anemie
Těhotenská anemie Těhotenství je pro tělo ženy zátěžovým obdobím v mnoha ohledech. Fyziologické změny v těle ženy kladou vysoké nároky na příjem minerálů, vitamínů a dalších živi...
Váha plodu podle stáří
Váha plodu podle stáří Žádný vzorec pro výpočet váhy plodu není absolutně přesný. Přesnost výpočtu váhy se liší p...
Přiměřené množství kofeinu v těhotenství neškodí
Přiměřené množství kofeinu v těhotenství neškodí Když to nebudete přehánět, nemusíte se kofeinu v těhotenství bát, jedno kafe neublíží. Při konzumaci více než 3...
Co je hysterektomie a jak se provádí?
Co je hysterektomie a jak se provádí? Hysterektomie, odstranění dělohy, je chirurgický zákrok, ke kterému se gynekolog ve specifických případech rozhodne na základě předchozích vyšetření. Hysterketo...

Upozornění

Portál GYNWEB.cz obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.